Չհարձակվելու մասին վարչապետի հայտարարությանը քաղաքական անդրադարձ չի եղել. եթե լինեն դրական ազդակներ՝ քննարկումներն այլ փուլ կտեղափոխվեն. ԱԳ փոխնախարար
29/01/2024 12:39
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի հետ սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման մեխանիզմի, նաև չհարձակման մասին պայմանագիր ստորագրելու վերաբերյալ հայտարարությունները քաղաքական են, որոնց քաղաքական անդրադարձ չի եղել, այս մասին լրագրողներին ասել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը։
«Եթե լինեն համապատասխան դրական ազդակներ, բնականաբար, քննարկումներն այլ փուլ կտեղափոխվեն»,- նշել է նա:
Կոստանյանն ընդգծել է՝ Հայաստանը շարունակում է անկեղծորեն հետաքրքրված լինել հարևանների հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման ու խաղաղության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ:
«Գիտեք, հունվարի 4-ին ուղարկել ենք հայկական կողմի համապատասխան համաձայնագրի տեքստի լրամշակված տարբերակը: Ըստ այդմ, սպասում ենք Ադրբեջանի պատասխանին: Երեկ հնչեցին հայտարարություններ, որ պատասխանը կլինի մի քանի շաբաթվա ընթացքում»,- հավելել է ԱԳ փոխնախարարը։

Замминистра иностранных дел: Политической реакции на заявление премьер-министра о ненападении не последовало: если поступят положительные сигналы, обсуждения перейдут на другую стадию
29/01/2024 12:56
Заявления премьер-министра Никола Пашиняна относительно подписания с Азербайджаном механизма взаимного контроля над вооружениями и пакта о ненападении носят политический характер, на которые не последовало никакой политической реакции, заявил журналистам заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян.
"Если будут соответствующие позитивные сигналы, естественно, обсуждения перейдут на другую стадию", - отметил он.
Костанян подчеркнул, что Армения по-прежнему искренне заинтересована в полном урегулировании отношений со своими соседями и подписании мирного договора.
"Вы уже знаете, что 4 января мы направили обновленную версию текста соответствующего соглашения армянской стороны. Соответственно, мы ждем ответа Азербайджана. Вчера было объявлено, что ответ будет дан в течение нескольких недель", - добавил замминистра иностранных дел.