Անբարոյականությունն այսօր առաջնային ձևով սահմանված է այս իշխանությունների կողմից. Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
30/01/2024 14:58
Անբարոյականությունն այսօր առաջնային ձևով սահմանված է այս իշխանությունների կողմից, և մենք ականատես ենք լինում այսպիսի դատական նիստերի. 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայող Մխիթար Գալեյանի հոր` «Որդիների կանչ» ՀԿ-ի անդամ Գարիկ Գալեյանի գործով դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պատիվ ունեմ խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Մեր երկրում օրինաչափ են դարձել մեր հերոս նահատակների ծնողների նկատմամբ ոչ միայն քրեական հետապնդումները, այլ նաև նրանց նկատմամբ բռնությունները», - ասաց նա։
Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ Սահմանադրության փոփոխությունն ուղիղ առնչություն ունի այս դատական նիստին։
«Սահմանադրության փոփոխության մեջ սահմանված չէ կառավարման իրավակարգի ճկունություն, արդյունավետություն կամ իրավական բազայի բարելավում, ֆունդամենտալ հարցերի կարգավորում, այլ այդ Սահմանադրության հիմք է դրված փակել հայոց պատմության էջը, արմատախիլ անել այն արմատները, որոնք մեր ժողովրդին մի քանի հազարմյակ վերաբերել են։ Այն ինչ այսօր տեղի է ունենում այստեղ, նաև հետապնդումները նահատակների ծնողների նկատմամբ, անմիջականորեն կապված են Սահմանադրության փոփոխության հետ»,-ասաց նա։
Ըստ Աբրահամյանի՝ այս իշխանությունների համար կա հստակ սահմանված գիծ, որը դրված է եղել 2018-ից։ «Եվ այն հարվածները, որոնք ուղղված են ԶՈւ-ի, եկեղեցու, հայոց պատմության նկատմամբ, սրանք իրենց տրամաբանական շարունակությամբ դրսևորվել են նաև հերսների ծողների նկատմամբ։ Այն, ինչ տեղի է ունենում, ցավոք, քաղաքական իշխանության գծած քաղաքական տրամաբանության մեջ է»,-ասաց նա։

Тигран Абрамян: Безнравственность сегодня определяется в первую очередь этими властями (Видео)
Безнравственность сегодня определяется в первую очередь этими властями, и мы являемся свидетелями таких судебных заседаний. После судебного заседания по делу Гарика Галеяна, члена общественной организации "Зов Сыновей", отца погибшего в 44-дневной войне военнослужащего Мхитара Галеяна, в беседе с журналистами заявил депутат фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
"В нашей стране стало закономерным не только уголовное преследование в отношении родителей наших павших героев, но и насилие над ними", - сказал он.
Тигран Абрамян отметил, что изменение Конституции напрямую связано с этим судебным заседанием.
«Изменение Конституции не определяет гибкость, эффективность или совершенствование правовой базы управления, регулирования принципиальных вопросов, скорее, основа этой Конституции – закрыть страницу армянской истории, искоренить корни, которые затрагивали наш народ на протяжении нескольких тысячелетий. То, что происходит здесь сегодня, а также преследования родителей павших героев, напрямую связаны с изменением Конституции", - сказал он.
По словам Абрамяна, для этих властей существует четко определенная линия, которая установлена ​​с 2018 года. «А удары, которые направлены по Вооруженным Силам, церкви, истории армян, в их логическом продолжении, были проявлены и против родителей героев. К сожалению, происходящее находится в политической логике, нарисованной политическими властями», - сказал он.