Հայկ Մամիջանյանը Բրյուսելում խոսել է «պարտադրված խաղաղության» անընդունելիության, Հայաստանում մարդու իրավունքների ոտնահարման և այլ խնդիրների մասին
30/01/2024 17:14
ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը ելույթ է ունեցել ԵԺԿ-ի կազմակերպած քննարկմանը։
«Ելույթ ունեցա Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության Բրյուսելում անցկացվող քաղաքական ասամբլեայի ԵՄ առաջիկա առաջնահերթությունների վերաբերյալ քննարկմանը:
Խոսել եմ ԵՄ-ի կողմից հետևողականության մակարդակի բարձրացման (CEPA-ում նշված և անդամ երկրների կողմից վավերացված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության 3 հիմնարար սկզբունքների ոտնահարումը, Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների չկատարումը, էթնիկ զտումների իրականացումը և ԵՄ-ի կողմից դրա արձագանքները), «պարտադրված խաղաղության» անընդունելիության, Եվրոպական Խորհրդարանի և գործադիրի արձագանքների միջև տրամագծային հակասությունների, մարդու իրավունքների ոտնահարման, Արմեն Աշոտյանի և մյուս քաղբանտարկյալների իրավունքների, Հայաստանի համար վիզաների ազատականացման և «Արևելյան Գործընկերություն 2.0» ձևաչափի անհրաժեշտության մասին»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Հայկ Մամիջանյանը:

В Брюсселе Айк Мамиджанян говорил о неприемлемости «принудительного мира», нарушении прав человека в Армении и других вопросах
30/01/2024 17:42
Член исполнительного органа РПА, депутат фракции "Честь имею" НС Айк Мамиджанян выступил на дискуссии, организованной Европейской народной партией.
«Я выступил с речью на политической ассамблее Европейской народной партии в Брюсселе, где обсуждались предстоящие приоритеты ЕС.
Я говорил о повышении уровня последовательности со стороны ЕС (нарушение трёх основополагающих принципов Нагорно-карабахского конфликта, указанных в CEPA и ратифицированных государствами-членами, невыполнение Азербайджаном решений Международного Суда, совершении этнической чистки и реакции на нее со стороны ЕС), недопустимости «принудительного мира», диаметральных противоречиях между реакциями Европарламента и исполнительной власти, нарушении прав человека, прав Армена Ашотяна и других политзаключенных, либерализации визового режима для Армении и необходимости формата «Восточное партнерство 2.0», - написал на своей странице в социальной сети Айк Мамиджанян.