Արագած Ախոյանն ազատ է արձակվել
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանն ազատ է արձակվել․ լուրը MediaHub-ի հետ զրույցում հայտնել է նրա փաստաբան Գոռ Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ մեղադրական եզրակացություն է կայացվել, պատիժը նշանակվել է կարճաժամկետ, ազատազրկումը՝ երկու ամիս ժամկետով, բայց քանի որ Արագած Ախոյանը երեք ամիս կալանքի տակ է գտնվել, պատժի կրումից ազատվել է։
«Այս պահին պարոն Ախոյանն ազատության մեջ է։ Բայց մենք վերջին դատավճիռը բողոքարկելու ենք Վերաքննիչում, քանի որ դեմ ենք մեղադրական վերդիկտին, համաձայն չենք դրան»,- նշել է Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. նոյեմբերի 7-ին ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանը կալանավորվել էր` 2023 թ. հունիսի 8-ին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում հրապարակած գրառման համար։ Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի` Ախոյանն այդ օրը հնչեցրել է բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր։

Арагац Ахоян выпущен на свободу
Бывший депутат НС Арагац Ахоян выпущен на свободу. Об этом в беседе с MediaHub сообщил его адвокат Гор Варданян.
По его словам, было предъявлено обвинение, наказание краткосрочное, лишение свободы на два месяца, но поскольку Арагац Ахоян находился под стражей три месяца, его освободили от отбывания наказания.
«Господин Ахоян в данный момент находится на свободе. Но мы будем обжаловать последний приговор в апелляционном суде, потому что мы против обвинительного вердикта, мы с этим не согласны», - заявил Варданян.
Напомним, 7 ноября 2023 года был арестован экс-депутат НС Арагац Ахоян за пост, сделанный им 8 июня 2023 года в социальной сети в Facebook. По данным Следственного комитета Республики Армения, в тот день Ахоян озвучил публичные призывы к применению насилия.