ՀՀ զինանշանը խորհրդանշում է Հայաստանը, ոչ թե հայ ժողովրդին, որ դարերով ապրել է առանց պետականության. Տարոն Չախոյան
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը կարծում է, որ ՀՀ զինանշանի վրա անգամ Էվերեստը՝ աշխարհի ամենաբարձր լեռը նկարելուց հետո իրականությունը չի փոխվելու։
«Հնչում են մեղադրանքներ, թե ՀՀ զինանշանի վրայից պատրաստվում ենք հեռացնել Արարատի նկարը։
ՀՀ զինանշանի վրա անգամ Էվերեստը՝ աշխարհի ամենաբարձր լեռը, նկարելուց հետո իրականությունը չի փոխվելու։
Մենք պետք է դուրս գանք կենացային պերճախոսությամբ պետություն կառուցելու տրամաբանությունից։ Պետությունը կենացներով չեն պահում, պետությունը պերճախոսությամբ ու պաթոսով չեն կառուցում, հայրենիքը դրոշ այրելով ու տնկելով չեն փրկում։
Ու առավել նրբանկատ պետք է լինենք, երբ խոսքը վերաբերում է ՀՀ պետական սիմվոլներին։ Դրանք պետության խորհրդանիշներն են և ոչ թե ժողովրդի։ ՀՀ զինանշանը խորհրդանշում է Հայաստանի Հանրապետությունը և ոչ թե հայ ժողովրդին, որ դարերով ապրել է առանց պետականության։
Ու ամենակարևորը՝ մենք պետք է դադարենք ժողովուրդ լինելուց. մենք պետություն ենք»,- Facebook-ում գրել է Չախոյանը։

Тарон Чахоян: Герб Республики Армения символизирует Республику Армения, а не армянский народ, который веками жил без государственности
Заместитель руководителя аппарата премьер-министра Тарон Чахоян считает, что даже если на гербе Республики Армения будет изображен Эверест, самая высокая гора в мире, реальность не изменится.
«Звучат обвинения в том, что мы собираемся убрать изображение Арарата с герба Армении.
Даже если на гербе Армении будет изображен Эверест, самая высокая гора в мире, реальность не изменится.
Мы должны выйти за рамки логики построения государства с помощью застольного красноречия. Государство не поддерживают застольными тостами, не строят государство красноречием и пафосом, не спасают родину, сжигая и швыряя флаги.
И мы должны быть более деликатными, когда речь идет о государственных символах РА. Они являются символами государства, а не народа. Герб РА символизирует Республику Армения, а не армянский народ, который веками жил без государственности.
И самое главное, мы должны перестать быть народом, и быть государством»,- написал Чахоян в Facebook.