ՌԴ Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարել է քրեական գործ հարուցել Երևանում «Պաշարված Լենինգրադի երեխաները» հուշարձանը պղծելու դեպքի առթիվ
30/01/2024 12:39
Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը կարգադրել է քրեական գործ հարուցել Երևանում «Պաշարված Լենինգրադի երեխաները» հուշարձանը պղծելու դեպքի առթիվ, հայտնում է գերատեսչության Telegram-ալիքը։
«Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի նախագահը հանձնարարել է քրեական գործ հարուցել Երևանում «Պաշարված Լենինգրադի երեխաները» հուշարձանը պղծելու դեպքի առթիվ և ՌԴ ԱԳՆ-ի հետ համատեղ պարզել կատարվածի բոլոր հանգամանքները», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Այսօր Հայաստանում Ռուսական տան ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովը դիմել է Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին՝ «Պաշարված Լենինգրադի երեխաներին» նվիրված հուշարձանը պղծելու հարցով։
«Մենք անընդունելի ենք համարում այն ​​գործողությունները, որոնք ազգամիջյան ատելություն են հրահրում և այլատյացության վրա հիմնված բռնության կոչ են անում Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ տեղի ունեցած իրադարձությունների և Ռուսաստանի Դաշնության հասցեին արված հայտարարությունների առնչությամբ»,- նշել է Ֆեֆիլովը։
Նա Հայաստանի գլխավոր դատախազին խնդրել է քննություն անցկացնել և իրավական գնահատական ​​տալ Սամվել Շիրանյանի գործողություններին և քրեական պատասխանատվության ենթարկել նրան։
Հիշեցնենք, որ քաղաքացի Սամվել Շիրանյանը հունվարի 27-ին պատռել և տրորել է Ռուսաստանի դրոշը խորհրդանշող ժապավենները, ծաղկեպսակները շպրտել և այդ ամենը՝ Ռուսաստանի Դաշնության հասցեին վիրավորական մեկնաբանություններով, տեղադրել սոցիալական ցանցում։
Հունվարի 26-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, ՌԴ դեսպանատան, «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ծաղկեպսակներ և ծաղիկներ էին դրել պաշարված Լենինգրադի երեխաների հուշարձանին։ Միջոցառումը նվիրված էր ֆաշիստական ​​շրջափակումից քաղաքի ամբողջական ազատագրման 80-ամյակին։
Ավելի ուշ, ոմն քաղաքացի Սամվել Շիրանյան, շպրտել էր ծաղկեպսակներն ու տրորել ռուսական եռագույնի գույներով ժապավենը։ Նա դժգոհություն է հայտնել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի խոսքերի առնչությամբ։ Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ անդրադառնալով Ղարաբաղում էթնիկ զտումների մասին պնդումներին, առաջարկել է հղում տրամադրել որևէ միջազգային կազմակերպության, օրինակ՝ ՄԱԿ-ի փաստաթղթին կամ հայտարարությանը, որը վկայում է այն մասին, որ նման էթնիկ զտումներ եղել են։

Председатель СК России поручил возбудить уголовное дело в связи с осквернением в Ереване памятника детям блокадного Ленинграда
30/01/2024 12:34
Председатель Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин поручил возбудить уголовное дело в связи с осквернением в Ереване памятника детям блокадного Ленинграда, сообщается в Telegram-канале ведомства.
«Председатель СК России поручил возбудить уголовное дело в связи с осквернением в Ереване памятника детям блокадного Ленинграда и во взаимодействии с МИД РФ установить все обстоятельства произошедшего», - говорится в сообщении.
Напомним, что сегодня глава Русского дома в Армении Вадим Фефилов обратился к генпрокурору Армении Анне Вардапетян по делу об осквернении памятника, посвященного детям блокадного Ленинграда.
«Считаем недопустимым действия, разжигающие межнациональную рознь и призывающие к насилию на основе ксенофобии в отношении событий, произошедших в годы Великой Отечественной войны и высказывания в адрес Российской Федерации», - отметил Фефилов.
Он попросил генпрокурора Армении провести проверку и дать правовую оценку действиям Самвела Шираняна с привлечением его к уголовной ответственности.
Напомним, что 27 января гражданин Самвел Ширанян сорвал и растоптал ленты, символизирующие флаг России, опрокинул венки и все происходящее с оскорбительными комментариями в адрес РФ выложил в соцсеть.
26 января посол РФ в Армении Сергей Копыркин, представители посольства РФ, Россотрудничества, общественных организаций возложили венки и цветы к памятнику детям блокадного Ленинграда. Мероприятие было посвящено 80-летию полного освобождения города от фашистской блокады.
Позднее некий гражданин Самвел Ширанян опрокинул венки и растоптал ленту в цветах российского триколора. На записи он выражает недовольство словами официального представителя МИД РФ Марии Захаровой, которая в ходе брифинга, касаясь утверждений об этнических чистках в Карабахе, предложила предоставить ссылку на документ или заявление какой-либо международной организации, например, ООН, свидетельствующие о том, что подобные этнические чистки были.