Անհրաժեշտ է ՌԴ-ի հետ ավելի սերտ ռազմական և քաղաքական դաշինքի կնքման կուրսի հռչակում. Շարմազանով
1. Ազգային-պետական ուժերի եւ գործիչների կողմից ՀՀ արտաքին քաղաքական վեկտորի հստակ ուրվագծում ՝ ՌԴ-ի հետ նոր, ավելի սերտ ռազմական եւ քաղաքական դաշինքի կնքման կուրսի հռչակում, ինչպես նաեւ Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացում։
2. Ավանդական եւ քրիստոնեական արժեքների պաշտպանության կուրսի հռչակում։
3. Այս արտաքին քաղաքական կուրսի ու հոգեւոր արժեքներ կրող ուժերի համախմբում ՝ «զրո ամբիցիա» սկզբունքով:
Այդ դեպքում նիկոլիզմն էլ կհեռացվի, պետության գահավիժումն էլ հնարավոր կլինի կասեցնել։
Անշուշտ, ազգային պետականությունը պահպանելու համար այս ամենը բավարար չէ, բայց այս քայլերի իրականացումն անհրաժեշտություն է, որը հնարավորություն կտա պետության գահավիժումը կանգնեցնել»։

Шармазанов: Необходимо провозгласить курс на более тесный военно-политический союз с Россией
1. Четкое очертание внешнеполитического вектора Республики Армения национально-государственными силами и деятелями, провозглашение курса на заключение нового, более тесного военно-политического союза с Российской Федерацией, а также развитие дружественных отношений с Ираном.
2. Провозглашение курса на защиту традиционных и христианских ценностей.
3. Консолидация сил, несущих данный внешнеполитический курс и духовные ценности, по принципу «ноль амбиций».
В этом случае будет устранен и николаизм, и можно будет остановить свержение государства.
Естественно, всего этого недостаточно для сохранения национальной государственности, но реализация этих шагов является необходимостью, которая позволит остановить свержение государства».