Վարչապետը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին
30/01/2024 13:31
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին:
Վարչապետը կարևորել է Միջխորհրդարանական միության հետ համագործակցությունը և նշել, որ այն լավ հարթակ է զարգացնելու միջխորհրդարանական երկխոսությունը տարբեր երկրների գործընկերների հետ: Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Միջխորհրդարանական միության (IPU) երիտասարդ պատգամավորների գլոբալ ֆորումի անցկացումը Երևանում, որը նախատեսվում է այս տարվա սեպտեմբերին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցեր: Այդ համատեքստում, վարչապետն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորություններին և ընդգծել ՀՀ առանցքային մոտեցումներն ու սկզբունքները տվյալ հարցերի շուրջ:

На встрече с генеральным секретарем Межпарламентского союза премьер-министр коснулся армяно-азербайджанского мирного процесса
30/01/2024 13:57
Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга.
Премьер-министр подчеркнул важность сотрудничества с Межпарламентским союзом и отметил, что это хорошая площадка для развития межпарламентского диалога с партнерами из разных стран. Никол Пашинян приветствовал проведение в Ереване Глобального форума молодых депутатов Межпарламентского союза (МПС), который запланирован на сентябрь этого года.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с безопасностью и стабильностью на Южном Кавказе. В этом контексте премьер-министр коснулся армяно-азербайджанского мирного процесса, возможностей разблокирования региональной инфраструктуры и подчеркнул ключевые подходы и принципы Армении по этим вопросам.