Եթե միասին չպայքարենք այս թյուրիմացությունը սրբագրելու համար, մենք հայրենիք կկորցնենք․ «Զարթոնք» օրաթերթի խմբագիր (Տեսանյութ)
31/01/2024 16:20
Ամեն կերպ մասնագետները փորձեցին կանխել սկսված գործընթացը և խոտանել 7-րդ դասարանի  «Հայոց պատմության» դասագիրքը․ լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Խոտանել խեղաթյուրված դասագիրքը» շարժման անդամ, Լիբանանում «Զարթոնք» օրաթերթի խմբագիր Սևակ Հակոբյանը, ով ևս միացել էր պահանջելուԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հրաժարականը։
Նա նշեց, որ իրենք ևս տարբեր միջոցառումներ են նախաձեռնել՝  զգուշացնելու նախարարին, որ գիրքը պետք է փոխել։ «Մենք հիմա ցույց ենք տալիս, որ կատակ չենք անում և պետք է երթանք մինչև վերջ, տեսնենք՝ ով ավելի շուտ կթուլանա»,-ասաց նա։
Սևակ Հակոբյանը շեշտեց, որ պետք չէ իրենց համեմատել ընդդիմության հետ, երբ խոստում են տալիս, որ կգնան մինչև վերջ, բայց գործը կիսատ են թողնում։ «Ես սկսեցի հավատալ, որ ընդդիմությունը և իշխանությունը նույն դերերին և ծրագրերին կծառայեն, հետևաբար, ընդդիմությունն իր դերը կխաղա, նախարարը նախարար կխաղա, վարչապետը՝ վարչապետ, մենք չենք խաղում և մինչև վերջ կգնանք, որ դասագրքի հրապարկման պատճառ հանդիսացող նախարարը հրաժարական տա»,-ասաց նա։
Սևակ Հակոբյանի խոսքով՝ նախարարն էլ ժամանակավոր է, իշխանությունն էլ, և պետք է հասարակությունը շարժվի իր տեղերից, որ հայրենիքը չկորցնենք։
«Հուսահատվիլը մեղք է, մենք կապրինք պատմական թյուրիմացություն մը։ Եթե բոլորս միասին չպայքարենք այս թյուրիմացությունը սրբագրելու համար, մենք հայրենիք պետք է կորցնենք։ Ահագին սերունդ կորցրինք, հայրենիքն էլ կկորցնենք, ով հասկանում է դա, թող գա, միանա և պայքարենք միասին։ Նախարարն էլ ժամանակավոր է, իշխանությունն էլ , ես կհավատամ, որ եթե շուտ շարժվինք, կրնանք հայրենիքը պահել»,-ասաց նա։

Редактор ежедневной газеты "Зартонк": Если мы не будем вместе бороться за исправление этого недоразумения, мы потеряем Родину (Видео)
31/01/2024 16:47
Специалисты всеми возможными способами пытались помешать начавшемуся процессу и забраковать учебник «История Армении» для 7-го класса. Об этом заявил член движения "Забраковать искаженный учебник", редактор ежедневной газеты "Зартонк" в Ливане Севак Акопян, который в беседе с журналистами также присоединился к требованию отставки министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян.
Он отметил, что они также инициировали различные мероприятия с целью предупредить министра о необходимости сменить книгу. "Мы сейчас показываем, что мы не шутим и надо идти до конца, посмотрим, кто раньше ослабнет", - сказал он.
Севак Акопян подчеркнул, что не нужно сравнивать их с оппозицией, когда они обещают идти до конца, но оставляют работу незавершенной. "Я начал верить, что оппозиция и власти будут служить одним и тем же ролям и программам, поэтому оппозиция будет играть свою роль, министр будет играть роль министра, премьер-министр будет играть роль премьер-министра, мы не играем в игры и мы пойдем до конца, чтобы министр, которая стала причиной издания учебника, ушла в отставку", - заявил он.
По мнению Севака Акопяна, и власть, и министр временные, и общество должно предпринять шаги, чтобы мы не потеряли свою родину.
«Грех отчаиваться, мы пережили историческое недоразумение. Если мы все вместе не будем бороться за исправление этого недоразумения, мы потеряем свою Родину. Мы потеряли огромное поколение, потеряем и свою Родину, кто это осознает, пускай приходит, объединимся и будем сражаться вместе. И власть, и министр временные. Я верю, что если мы будем действовать быстро, то сможем спасти Родину", - сказал он.