Արդյո՞ք Սահմանադրության փոփոխությունն Ադրբեջանի պահանջն է և կապ ունի՞ բանակցությունների հետ. Մանրամասնում է Ալեն Սիմոնյանը (Տեսանյութ)
31/01/2024 12:49
Սահմանադրական հանձնաժողովը ստեղծվել է շատ ավելի վաղ, քան Սահմանադրության փոփոխության մասին խոսակցությունը, Չեխիայի իր գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը հիմնվելուց ի վեր՝ իր փաստաթղթերի մեջ ունեցել և ունի դրույթներ, որոնք, իմ կարծիքով, պետք է վերանայվեն՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական բոլոր փոփոխությունները և վերջին իրադարձությունները»,-ավելացրեց նա:
Սիմոնյանի խոսքով՝ մենք պետք է հասկանանք, թե Հայաստանն ուր է գնում, ինչ նպատակներ է հետապնդում և ինչի համար է ՀՀ-ի գոյությունը. «Արդյո՞ք այդ գոյությունը նրա համար է, որ մենք վերականգնենք պատմական Մեծ Հայքն ու Փոքր Հայքը, թե՞ դա սեպտեմբերի 21-ի մասին է, որտեղ մենք ստացանք անկախություն, թե՞ դա ՀՀ քաղաքացու մասին է, որը պետք է լինի ապահով և ունենա բարեկեցիկ կյանք: Մենք պետք է այդ հարցերի պատասխանները տանք, և ես կարծում եմ, որ դրանց պատասխանները միանշանակ չեն այսօր մեր հանրության մեջ և դրա հետևանքով միանշանակ արտացոլված չեն մեր օրենսդրության մեջ: Չի կարող Հայաստանի Հանրապետությունը լինել ամորֆ բան, որևիցե մեկն այդ հարցում չի կարող ինձ հետ վիճել։ Չի կարող ՀՀ քաղաքացին չհասկանել և չիմանալ, թե որտեղ է սկսվում իր հայրենիքն ու վերջանում: Ես լուսանկար էի հրապարակել, որի համար ինձ մեղադրում են, բայց ես, որպես հայ, ասում եմ, որ Հայկական լեռնաշխարհը, այո՛, իմ հայրենիքն է, իմ բնօրրանն է, բայց ես ունեմ պետություն, որը կոչվում է Հայաստանի Հանրապետություն, որով մենք 1991 թվականին անկախացել ենք կոնկրետ սահմաններով և որի քաղաքացիներն ենք մենք՝ բոլորս, և դա պետք է արտացոլված ու հասկանալի լինի բոլոր փաստաթղթերով»:
Ինչ վերաբերում է այն ակնարկին, թե արդյո՞ք Սահմանադրության փոփոխությունն Ադրբեջանի պահանջն է և կապ ունի՞ բանակցությունների հետ՝ Սիմոնյանը մի պնդում արեց. «Այսուհետ բոլոր այն դրվագներում, երբ ՀՀ պաշտոնյաններին նման հարց կտաք, իմացեք, որ նույն հարցը բարձրացվում է ՀՀ-ի կողմից։ Ադրբեջանի Սահմանադրությունում նույնպես կան դրույթներ, որոնք հայելային պետք է փոփոխվեն: Կրկնում եմ՝ յուրաքանչյուր բանակցություն, որը հայկական կողմն իրականացնում է, արվում է հայելային: Եթե կա ինչ-որ ակնարկ, առաջարկ՝ ապագա խաղաղությունն ավելի ամուր դարձնելու համար, դա վերաբերելի է թե՛ Ադրբեջանին, թե ՛ ՀՀ-ին»։
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրությունից Անկախության հռչակագրի դրույթները հանելուն՝ Սիմոնյանը նշեց, որ այս պահին վաղ է դրա մասին խոսելը:

Является ли изменение Конституции требованием Азербайджана и связано ли оно с переговорами? Ален Симонян поясняет ( Видео)
31/01/2024 13:31
Конституционная комиссия была создана намного раньше, чем разговор об изменении Конституции, заявил спикер НС Ален Симонян во время совместной пресс-конференции со своим коллегой из Чехии.
"С момента основания Республики Армения в ее документах были и есть положения, которые, на мой взгляд, должны быть пересмотрены с учетом всех геополитических изменений и последних событий", - добавил он.
По мнению Симоняна, нам необходимо понять, куда идет Армения, какие цели она преследует и зачем Армения существует. «Существует ли она для того, чтобы мы смогли восстановить историческую Великую Армению и Малую Армению, или речь идет о 21 сентября, когда мы получили независимость, или речь идет о гражданине Армении, который должен быть в безопасности и иметь достойную жизнь. Нам предстоит ответить на эти вопросы, и я думаю, что ответы на них сегодня в нашем обществе не ясны и, как следствие, нечетко отражены в нашем законодательстве. Республика Армения не может быть чем-то аморфным, в этом со мной никто не может спорить. Гражданин Армении не может не понимать и не знать, где начинается и заканчивается его Родина. Я опубликовал фото, за что меня обвиняют, но я как армянин говорю, что Армянское нагорье, да, это моя родина, моя колыбель, но у меня есть государство под названием Республика Армения, с которым мы в 1991 году стали независимыми: имеем конкретных границ, гражданами которых мы все являемся, и это должно быть отражено и ясно выражено во всех документах».
Что касается намека на то, что изменение Конституции является требованием Азербайджана и связано с переговорами, Симонян высказал претензию. «Отныне во всех тех эпизодах, когда вы задаете аналогичный вопрос чиновникам Республики Армения, знайте, что тот же самый вопрос поднимает Республики Армения. В Конституции Азербайджана также есть положения, которые следует соответствующим образом изменить. Повторяю: все переговоры, которые ведет армянская сторона, зеркальны. Если есть какой-то намек, предложение укрепить будущий мир, то это касается то это касается как Азербайджана, так и Республики Армения».
Что касается исключения положений Декларации независимости из Конституции, Симонян отметил, что пока рано об этом говорить.