Հայաստանի ԱԳՆ-ն, պայմանավորված տարածաշրջանային լարված իրավիճակով, նախատեսում է կրկնապատկել պարգևավճարները
31/01/2024 12:13
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը նախատեսում է պարգևատրումների բյուջեն ավելացնել 230 միլիոն դրամով։ Հարցը ներառված է կառավարության փետրվարի 1-ի նիստի օրակարգում, զեկուցվող չէ։
Որոշման հիմնավորման մեջ նշված է, թե ներկա աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային իրողությունների և միտումների պայմաններում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կենսական դերակատարում ունի ՀՀ անվտանգության ապահովման համատեքստում: ՀՀ շուրջ առկա սպառնալիքներն ու մարտահրավերները ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից պահանջում են ուժերի գերլարում և սովորականից անհամեմատ ավելի եռանդուն ջանքեր գրեթե բոլոր երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում:
Ըստ հիմնավորման՝ բազմապատկվել են աշխատանքների ծավալները, շեշտակիորեն աճել է պատասխանատվության աստիճանը։
«ԱԳՆ-ի կողմից կատարվող աշխատանքի ծավալները, բովանդակությունը և պատասխանատվությունը ոչ միայն արտացոլված չեն ներկայումս սահմանված վարձատրության չափերում, այլև առկա է շեշտակի (անգամների) տարբերություն ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի աշխատակիցների և ՀՀ անվտանգային հարցերում պատասխանատվություն ունեցող կառույցների աշխատակիցների աշխատավարձերի միջև: Ավելին` աշխատանքի ծավալների և պատասխանատվության էական աճին զուգահեռ ցածր վարձատրությամբ պայմանավորված՝ դիվանագետի աշխատանքն աստիճանաբար կորցնում է գրավչությունը, ինչը հանգեցնում է մարդկային ռեսուրսների արտահոսքին և նոր ռեսուրսների ներգրավման բարդությանը։
Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է վերը նշված անհամաչափությունները մեղմելու, աշխատանքի գրավչությունը մեծացնելու և վարձատրության չափը լավարկելու անհրաժեշտությամբ»,-նշված է որոշման մեջ։
Նշվում է, թե նախագծի ընդունման արդյունքում  ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի եկամուտների և ծախսերի ծրագրային ցուցանիշներում փոփոխություններ չեն առաջանալու:

В связи с напряженной ситуацией в регионе МИД Армении планирует удвоить премии
МИД Республики Армения планирует увеличить бюджет премии на 230 млн драмов. Вопрос включен в повестку заседания правительства 1 февраля, докладчика нет.
В обоснование решения отмечается, что в условиях нынешних геополитических и региональных реалий и тенденций внешнеполитическому ведомству Республики Армения принадлежит жизненно важная роль в контексте обеспечения безопасности Республики Армения. Существующие угрозы и вызовы вокруг Республики Армения требуют от внешнеполитического ведомства Республики Армения перегрузки сил и гораздо более энергичных усилий, чем обычно, практически на всех двусторонних и многосторонних площадках.
Согласно обоснованию, объемы работ увеличились в несколько раз, степень ответственности значительно возросла.
"Объем, содержание и обязанности выполняемой МИД РА работы не только не отражены в установленных ныне размерах заработной платы, но и существует значительная (в несколько раз) разница между зарплатами сотрудников центрального аппарата МИД Республики Армения  и сотрудников структур, отвечающих за вопросы безопасности Республики Армения. Более того, наряду со значительным увеличением рабочей нагрузки и ответственности в условиях низкой зарплаты, работа дипломата постепенно теряет свою привлекательность, что приводит к оттоку человеческих ресурсов и затруднению привлечения новых ресурсов.
Принятие проекта обусловлено необходимостью смягчить вышеуказанные различия, повысить привлекательность труда и улучшить размер оплаты труда", - отмечается в решении.
Отмечается, что в результате принятия проекта изменений в программных показателях доходов и расходов госбюджета Республики Армения на 2024 год не произойдет.