Պետականությունից շեղվելու մտադրություն ունեցողին ոչ մի անվանում չի խանգարի
Արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանն անդրադարձել է «Հայոց պատմություն»-ը «Հայաստանի պատմություն» դարձնելու հարցին՝ ընդգծելով, որ պետականությունից շեղվելու մտադրություն ունեցողին ոչ մի անվանում չի խանգարի:
«Կառավարության «e-draft» կայքում դրված որոշման նախագծով փորձ է արվում մի խումբ պատմաբանների առաջարկով «Հայոց պատմություն» դասընթացի անվանումը փոխարինել «Հայաստանի պատմություն» արտահայտությամբ։ Հիրավի հաջողված և համընդգրկուն եզրույթից հրաժարվելը բացատրվում է այն պատճառաբանությամբ, որ «Հայոց պատմություն» անվանումը «... հնարավոր է դարձնում այդ պատմությունը նաև առանց պետության և պետականության»: Միաժամանակ առաջարկվում է ընդօրինակել այլ երկրներում ընդունված ձևաչափին՝ «Ղազախստանի պատմություն», «Հնդկաստանի պատմություն» և այլն:
Հարգելիներս, եզրութաբանությունը հայագիտության, ազգային ինքնության անքակտելի տարրերից է, ուստի պետք չէ իբր պետականությունից շեղվելու հնարավոր պատճառը փնտրել դարեր շարունակ փորձություն անցած և համընդհանուր ընդունելության արժանացած անվանումների մեջ: Ազգային ինքնատիպությունը միջազգային նորմերով պաշտպանվող համաշխարհային մշակույթի արժեք է: Մովսես Խորենացին իր նույնանուն գործում առավելապես հենց Հայոց պետականությանն է անդրադարձել, իսկ պետականությունից շեղվելու մտադրություն ունեցողին, ցավոք, ոչ մի անվանում չի խանգարի», - նշել է նա։

Никакое название не остановит того, кто намерен отступить от государственности
Бывший министр юстиции Геворг Даниелян обратился к вопросу переименования предмета «История армян» на «Историю Армении», подчеркнув, что никакое название не остановит того, кто намерен отступить от государственности.
Согласно проекту решения, размещенному на сайте «e-draft» правительства, по предложению группы историков предпринимается попытка заменить название предмета "История армян" выражением "История Армении". Отказ от действительно удачного и всеобъемлющего термина объясняется тем, что название «История Армении» «... делает эту историю возможной даже без государства и государственности». При этом рекомендуется имитировать формат, принятый в других странах: «История Казахстана», «История Индии» и т.д.
Дорогие друзья, терминология является одним из неразрывных элементов арменоведения и национального самосознания, поэтому не стоит искать возможную причину отклонения от государственности в проверенных веками и получивших всеобщее признание названиях. Национальная самобытность – ценность мировой культуры, охраняемая международными нормами. Мовсес Хоренаци в своем одноименном труде в основном говорил об армянской государственности, и, к сожалению, никакое название не остановит того, кто намерен отступить от государственности", - отметил он.