Արման Թաթոյանն անդրադարձել է «հինավուրց Ադրբեջանի» հերթական կեղծիքներին
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի զավթման ադրբեջանական իշխանության ծրագրին՝ ներկայացնելով տարածվող հերթական կեղծիքները։
«Հայաստանի զավթման ադրբեջանական իշխանության ծրագրով Գոշավանքը, Ապարանի Սուրբ Պողոս-Պետրոս բազիլիկ եկեղեցին և Ախթալայի Սուրբ Աստվածածին վանքը պատկանում են «հինավուրց Ադրբեջանին»։
Ըստ այդ ծրագրի կեղծ տվյալների՝ հայկական Գոշավանքն ալբանական (թուրքական) տաճար է թուրքական սուլթանության տարածքում, և հայերը մեղադրվում են իբր դրա «իրական» թուրքական անունը փոխելու մեջ։
Ադրբեջանական ծրագրի համաձայն՝ վանքի գտնվելու տարածքը թուրք-օղուզ ցեղերի հայրենիքն է, իսկ առաջին հայերը «բերվել» են Իրանից և Թուրքիայից 19-րդ դարի սկզբին, որից հետո էլ նրանք յուրացրել են տաճարը։
Հայաստանի զավթման ծրագրի կեղծիքների համաձայն՝ Ադրբեջանին է պատկանում Ապարանի հայկական Սուրբ Պողոս-Պետրոս բազիլիկ եկեղեցին։ Իբր դա «հին թուրքական» տաճար է, որը կառուցել են թուրքական ցեղերը 5-րդ դարում, իսկ հայերն առաջին անգամ Ապարան են բերվել և բնակեցվել Թուրքիայից 1829-1830թթ։
Ըստ ադրբեջանական հորինված ծրագրի՝ այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան»-ի անբաժան մասն է Ախթալայի հայկական Սուրբ Աստվածածին վանքը, իսկ Ախթալան թուրքական ցեղերի հայրենիքն է, որտեղ մինչև 20-րդ դարի կեսերը հայեր իբր չեն ապրել»,- սոցցանցի իր էջում մանրամասնել է Թաթոյանը։

Арман Татоян сослался на очередные фальсификации «древнего Азербайджана»
Бывший Омбудсмен Арман Татоян сослался на план правительства Азербайджана по оккупации Армении, представив очередные фальсификации, распространяемые Азербайджаном.
«Согласно плану властей Азербайджана по оккупации Армении, Гошаванк, Базилика Сурб Погос-Петрос в Апаране и храм Сурб Аствацацин в Ахтале принадлежат «древнему Азербайджану».
Согласно фальшивым данным этой программы, армянский Гошаванк является албанским (турецким) храмом на территории турецкого султаната, и армян якобы обвиняют в изменении его «настоящего» турецкого названия.
По азербайджанскому плану, местность, где расположен храм, является родиной тюрко-огузских племен, а первые армяне были «привезены» из Ирана и Турции в начале XIX века, после чего присвоили себе храм.
Согласно фальсификациям плана по аннексии Армении, Азербайджану принадлежит армянская базилика Сурб Погос-Петрос в Апаране. Якобы это «старый турецкий» храм, который был построен турецкими племенами в V веке, а армяне впервые были «привезены» из Турции и поселились в Апаране в 1829-1830 годах.
По придуманному азербайджанцами плану, армянский храм Сурб Аствацацин в Ахтале является неотделимой частью так называемого «Западного Азербайджана», а Ахтала – родиной тюркских племен, где якобы до середины 20-го века армяне не проживали», - написал Татоян на своей странице в соцсети.