Երբ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խոստումներ էին տալիս, չէին գնահատում պաշտոնների   և  անաշխատ, արագ  եկամուտ ձեռք  բերելու մարդկային գայթակղությունը. Սահակյան
01/02/2024 13:38
Երբ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խոստումներ էին տալիս, չէին գնահատում պաշտոնների և անաշխատ, արագ եկամուտ ձեռք բերելու մարդկային գայթակղությունը. Սահակյան
Դեպքերն ու ինստիտուցիոնալ ռեֆորմները ցույց են տալիս, որ  կոռուպցիոն երևույթները դեռ  սիստեմիկ ու մասշտաբային բնույթ են կրում, Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով մեր երկրում կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ ասաց Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախկին նախագահ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ մեր երկրում կոռուպցիան իր բոլոր դրսևորումներով Է.«Մենք տեսնում ենք, որ համապատասխան արժանիքներ չունեցող անձինք ներգրավվում են հանրային կառավարման ոլորտում, օժտվում են հատուկ պետաիշխանական լիազորություններից և նաև աղետալի որոշումներ են կայացնում, որի հետևանքները դեռ երկար ժամանակ կրելու ենք յուրաքանչյուրս, ընդ որում, դրանք առնչվում են բոլոր ոլորտներին՝ կրթական, առողջապահական, իրավական, տնտեսական և այլն: Ինստիտուցիոնալ լուծումների տեսանկյունից ևս առաջընթաց չկա, Կոռուպցիայի կանխարգելման հաձնաժողովի ինստիտուցիոնալ կայացումը խնդրահարույց է, նշանակումները, առաջադրման գործընթացներն են խնդրահարույց:  Ընդհանրապես, այս մարմինը ենթարկվում է քաղաքական ազդեցությունների»:
Սահակյանը հիշեցրեց հանձնաժողովի նախկին նախագահի առաջադրման գործընթացը. «Կոնկրետ այդ միջադեպի հետ կապված գնահատական չեմ ցանկանում հնչեցնել, սակայն առկա քաղաքականացման խնդիրները շատ տեսանելի դարձան հասարակությանը, և բոլոր արատավոր նախկին և ներկա գործընթացները ի ցույց դրվեցին նաև նշանակման գործընթացում: Բայց խորհրդարանի կողմից ընտրվող պաշտոնյաների առումով մենք այլ կոնտեքստներում էլ ենք տեսնում քաղաքականացման խնդիր: Դա ցայտուն դրսևորվել է նաև ԲԴԽ-ի պարագայում և մենք բարձրագույն իշխանության անկախության հետ կապված լրջագույն, անհաղթահարելի խնդիրներ ունենք: Եվ այս ամենը, բնականաբար, գնահատվում է միջազգային կառույցների կողմից, հասարակության ընկալումները ևս նշանակություն ունեն»:
Իրավապաշտպանը շեշտեց, որ հետհեղափոխական ժամանակահատվածում կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում որոշակի առաջընթաց գրանցվեց, որը, ըստ նրա, նաև աջակցության և խրախուսական միջոց էր. «Նշեմ նաև, որ նույն տենդենցներին ենթարկվել են նաև Վրաստանը և այլ երկրներ, որոնք պրոգրես են արձանագրել, սակայն հիմա շատ ավելի վատ նշաձողի վրա են գտնվում, քան, օրինակ՝ Հայաստանը կարող էր լինել 5-10 տարի առաջ: Այս խրախուսական գործընթացից հետո ակնկալվում էր, որ Հայաստանում իրական, ոչ թե իմիտացիոն գործընթացներ կլինեին, սակայն դա տեղի չի ունեցել և միջազգային կառույցները պետք է համաթիվը համապատասխանեցնեն իրականությանը, անկախ իրենց կողմի իշխանությունների աջակցության կամ այլ միտումներից, ստիպված են հաշվի նստել օբյեկտիվ փաստերի հետ: Մենք լսում ենք դեպքեր, երբ կոռուպցիոն դեպքերով պատժվում են։ Ես դրան շատ դրական եմ վերաբերվում, սակայն պետք է նկատի ունենանք, որ պատժիչ գործողությունները չեն կարող ցուցադրական լինել, զուտ հասարակության մոտ պատժելի իմիտացիա ստեղծելու նպատակով, և մյուս կողմից էլ դրանք չեն կարող լինել ընտրողական»:
Հարցին, թե ինչու իշխանությունները չեն կարողանում արդյունավետ պայքարել կոռուպցիայի դեմ, որի խոստումներով իշխանության եկան՝ Սահակյանը նշեց. «Կարծում եմ՝ այստեղ ապաշնորհները համատեղվել են և մի քանի նեգատիվ որակների համախմբություն ունենք: Քաղաքական կամք, միգուցե, առանձին օղակներում կա, բայց այստեղ մենք ուժեղ կոնսոլիդացված քաղաքական կամք չունենք, որն այդ զրո հանդուրժողականությունը կցուցաբերեր: Եվ այն ժամանակ, խոստումներ տալիս, մարդիկ չեն գնահատել պոշտոնների գայթակղությունը, անաշխատ, արագ եկամուտ ձեռք բերելու մարդկային գայթակղությունը, և երբ պաշտոններ ստանձնում են արժեհամակարգ չունեցող և բարեվարքության ցածր ցուցանիշ ունեցող անձինք, կոռուպցիոն վարքը դառնում է անխուսափելի: Մյուս կողմից էլ՝ այսպիսի խոստումներն արվել են այնպիսի պայմաններում, երբ նրանք կոռուպցիոն սխեմաներով գումարներ աշխատելու հնարավորությունից զուրկ են եղել, սակայն երբ հնարավորությունները տրվել են, նոր հասկացել են գայթակղության ուժն ու կամքի բացակայությունը»:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլիը» զեկույց էր հրապարակել, որտեղ նշվում էր, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարում առաջընթացը կանգ է առել:
Իսկ այսօր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստին հայտարարեց, որ կառավարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության կամքը ոչ մի միլիմետր չի նվազել, հակառակը՝ ավելացել է:

Саакян: Когда они давали обещания по борьбе с коррупцией, они не оценили человеческого соблазна получить должности и быстрый доход без труда
01/02/2024 14:32
Случаи и институциональные реформы показывают, что коррупционные явления по-прежнему носят системный и масштабный характер, комментируя борьбу с коррупцией в нашей стране, об этом в беседе с Aysor.am заявила бывший председатель Комиссии по предотвращению коррупции, правозащитница Сирануш Саакян.
По ее словам, коррупция в нашей стране есть во всех ее проявлениях: «Мы видим, что в сферу государственного управления вовлечены люди, не имеющие соответствующих заслуг, наделены особыми государственными полномочиями, а также принимают катастрофические решения, последствия которых будет нести каждый из нас в течение длительного времени, причем они затрагивают все сферы: образование, здравоохранение, юридическую, экономическую и т.д. Прогресса с точки зрения институциональных решений нет, институционализация Комиссии по предотвращению коррупции проблематична, процессы назначения и выдвижения кандидатур проблематичны. В целом этот орган подвержен политическому влиянию».
Саакян напомнила о процессе выдвижения кандидатуры бывшего председателя комиссии. "Я не хочу давать оценку этому конкретному инциденту, однако существующие проблемы политизации стали очень заметны общественности, и все порочные процессы прошлого и настоящего также были продемонстрированы в процессе назначения. Но что касается чиновников, избираемых парламентом, мы видим проблему политизации и в других контекстах. Это также наглядно продемонстрировано в случае с Высшим судебным советом, и у нас есть серьезные, непреодолимые проблемы, связанные с независимостью высшей власти. И все это, конечно, оценивается международными структурами, важно и общественное мнение».
Правозащитница подчеркнула, что в послереволюционный период был достигнут определенный прогресс в сфере предотвращения коррупции, что, по ее словам, также было средством поддержки и поощрения. «Отмечу также, что Грузия и другие страны, добившиеся прогресса, подверглись тем же тенденциям, но сейчас они находятся на гораздо худшем уровне, чем, например, Армения могла бы быть 5-10 лет назад. После этого процесса ожидалось, что в Армении произойдут настоящие, а не имитационные процессы, но этого не произошло, и международные структуры должны привести цифры в соответствие с реальностью, независимо от поддержки властей с их стороны или по другим соображениям: они вынуждены учитывать объективные факты. Мы слышим о случаях наказания за коррупцию. Я к этому очень положительно отношусь, но надо иметь в виду, что карательные действия не могут быть демонстративными, лишь с целью создания наказуемой имитации среди населения, и, с другой стороны, они не могут быть избирательными».
На вопрос, почему власти не могут эффективно бороться с коррупцией, с обещаниями, с которыми они пришли к власти, Саакян ответила: «Я думаю, здесь объединились некомпетентные люди, и мы имеем сочетание нескольких отрицательных качеств. Возможно, в отдельных кругах есть политическая воля, но здесь у нас нет сильной консолидированной политической воли, которая бы демонстрировала нулевую толерантность. И в то время, давая обещания, люди не оценили соблазна должностей, человеческого искушения получить быстрый доход без особого труда, и когда должности занимают люди, не имеющие системы ценностей и с низкими моральными стандартами, коррупционное поведение становится неизбежным. С другой стороны, подобные обещания давались в таких условиях, когда они были лишены возможности зарабатывать деньги посредством коррупционных схем, но когда появилась возможность, они познали силу искушения и безволие».
Напомним, что несколько дней назад Transparency International опубликовала ежегодный отчет об уровне коррупции в разных странах мира, где было отмечено, что прогресс в борьбе с коррупцией в Армении замедлился.
А сегодня премьер-министр Никол Пашинян заявил на заседании правительства, что воля антикоррупционной политики правительства не уменьшилась ни на миллиметр, а, наоборот, возросла.