Ուսումնասիրել ենք ադրբեջանական հանրային-քաղաքական տիրույթը. նույն թեզերն ու հիմնավորումներն են, որով նոր Սահմանադրության հարցն առաջ է տանում ՀՀ կառավարությունը․ Թաթոյան
01/02/2024 23:37
«Ադրբեջանի նախագահը ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու մասին առաջին անգամ այն էլ սպառնալիքով խոսել է 2021թ. ապրլի 13-ին. այն այսօրվա չէ:
Սահմանադրության հարցը ադրբեջանական-թուրքական կոնկրետ թելադրանք է, որ, ցավոք, բխում է նաև ՀՀ իշխանության քաղաքական շահերից:
Ադրբեջանի նախագահն այսօր պարզապես կրկնել է այն ու նորից սպառնալիքով խոսել ոչ միայն ՀՀ Սահմանադրությունը, այլ նաև օրենքները, Կառավարության որոշումները ու բոլոր մյուս իրավական ակտերը փոխելու մասին (ընդ որում, սա էլ նոր չէ): Այսինքն` Սահմանադրությանը հետևելու են ՀՀ օրենքները, բանակը, տնտեսությունը և այդպես շարունակ:
Այս հարցի հետ կապված` մենք ուսումնասիրել ենք ադրբեջանական հանրային-քաղաքական տիրույթը. այստեղ նույն թեզերն ու հիմնավորումներն են, որով նոր Սահմանադրության հարցն առաջ է տանում ՀՀ կառավարությունը:
Այսօր Ադրբեջանի նախագահն արդեն անձամբ է գովել ՀՀ կառավարության այս քննարկումը:
Այս օրակարգով ՀՀ կառավարությունը կասկածի տակ է դնում Հայաստանի լեգիտիմությունը: Մեր պետությունը դարձնում է ադրբեջանական իշխանության գերին:
Սա Ադրբեջանին բացարձակ ձեռնտու է նաև այն առումով, որ շեղում է ուշադրությունն իր հանցանքներից Արցախում ու լեգիտիմացնում դրանք:
Հիմա Ադրբեջանի համար կենսական է ամեն կերպ վերացնել 2023թ. սեպտեմբերին արցախահայերի զանգվածային բռնի տեղահանման, նրանց վերադարձի, տարբեր ժամանակաշրջանում ադրբեջանական զանգվածային հանցանքների, Հայաստանի տարածքների օկուպացիայի և մյուս թեմաները: Էլ չասած, որ զուգահեռ խորանում են հայկական մշակութային ժառանգության վերացման, թշնամանքի խորացման, Հայաստանի զավթման ադրբեջանական ծրագրերը:
Մեզ համար կենսական հարցերի (սկսած ադրբեջանական հանցանքների համար պատասխանատվությունից մինչև Արցախի էթնիկ զտումներ ու Հայաստան ադրբեջանական ներխուժումների վերացում) վրա կենտրոնանալու փոխարեն առաջ է տարվում ադրբեջանական թելադրանք»:

Татоян: Мы изучили общественно-политическую сферу Азербайджана: Это те же тезисы и обоснования, с которыми правительство Армении выдвигает вопрос новой Конституции
Бывший Омбудсмен Арман Татоян написал:
"Впервые президент Азербайджана пригрозил изменить Конституцию Республики Армения 13 апреля 2021 года: это не сегодняшняя угроза.
Вопрос конституции – это конкретный азербайджано-турецкий диктат, который, к сожалению, вытекает и из политических интересов власти Республики Армения.
Сегодня президент Азербайджана просто повторил это и пригрозил изменить не только Конституцию Республики Армения, но и законы, постановления правительства и все другие нормативно-правовые акты (кстати, это тоже не новость). Другими словами, за изменением Конституции последуют законы Республики Армения, армия, экономика и т.д.
В связи с этим вопросом мы изучили общественно-политическую сферу Азербайджана: здесь те же тезисы и обоснования, с которыми правительство Республики Армения выдвигает вопрос новой Конституции.
Сегодня президент Азербайджана лично похвалил эти обсуждения, инициированные правительством Республики Армения.
Данной повесткой правительство Республики Армения ставит под сомнение легитимность Армении. Превращает наше государство пленником властей Азербайджана.
Это абсолютно выгодно Азербайджану также в том смысле, что отвлекает внимание от своих преступлений в Арцахе и легитимизирует их.
Сейчас Азербайджану жизненно важно всемерно ликвидировать массовое насильственное переселение арцахских армян в сентябре 2023 года, их возвращение, массовые азербайджанские преступления в разные периоды, оккупацию территорий Армении и другие темы. Не говоря уже о том, что параллельно углубляются планы Азербайджана по уничтожению армянского культурного наследия, углублению вражды и захвата Армении.
Вместо того, чтобы сосредоточиться на жизненно важных для нас вопросах (от ответственности за азербайджанские преступления до этнической чистки Арцаха и ликвидации азербайджанского вторжения в Армению), продвигается азербайджанская диктовка».