Քանի դեռ Ադրբեջանն Արևմուտքին և Ռուսաստանին ավելի շատ է պետք, քան Հայաստանը, Բաքուն գերշահույթ է ունենալու. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
01/02/2024 19:03
«Հայաստանն Ադրբեջանից եկող մարտահրավերներին իբրև «դեղամիջոց» ընկալում է պայմանագիր կնքելը, հարաբերություններ կարգավորելը։ Ադրբեջանի համար պայմանագիրը ոչ թե նպատակ է, այլ՝ գործիք, Հայաստանի համար պայմանագրի կնքումը նպատակ է։ Ադրբեջանը հայկական կողմից որևէ սպառնալիք չի տեսնում, հետևաբար, Ադրբեջանին որպես այդպիսին՝ խաղաղություն, պայմանագիր պետք չէ։ Մինչև 2020 թվականը, 2016 թվականը պատկերը ճիշտ հակառակն էր. Հայաստանը պատրաստ էր անվերջ ձգձգել իրավիճակը, պահպանել ստատուս քվոն։ Հիմա Ադրբեջանը բանակցությունները, հնարավոր պայմանագիրը օգտագործում և օգտագործելու է որպես գործիք՝ Հայաստանին թուլացնելու համար։
Քանի դեռ իրավիճակն այսպիսինն է, քանի դեռ Ադրբեջանն Արևմուտքին և Ռուսաստանին ավելի շատ է պետք, քան Հայաստանը, Ադրբեջանը փորձելու է իրավիճակից առավել մեծ շահույթով դուրս գալ։ Բանակցությունները հնարավոր խաղաղության համար միայն Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու համար են»,- 5-րդ ալիքին տված հարցազրուցում ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
«Հարցն այն է, որ Ադրբեջանը չունի կարմիր գիծ, չի բավարարվելու Հայաստանի ոչ մի զիջմամբ, ավելին՝ պահանջները գնալով ավելացնում է։
Եթե Հայաստանի կողմից դիմադրության փոխարեն կա համաձայնություն Ադրբեջանի առաջ բերած օրակարգին, նարատիվներին, ապա բնականաբար, ճնշումը շարունակվելու է»,- ասել է նա։

Александр Искандарян: Пока Запад и Россия нуждаются в Азербайджане больше, чем в Армении, Баку будет иметь сверхвыгоду
01/02/2024 19:37
"Армения воспринимает подписание договора и урегулирование отношений как "лекарство" от вызовов, исходящих из Азербайджана. Для Азербайджана договор – не цель, а инструмент, для Армении заключение договора – цель. Азербайджан не видит никакой угрозы со стороны Армении, поэтому Азербайджану как таковому мир и договор не нужны. До 2020 года, 2016 года было совсем наоборот: Армения была готова бесконечно затягивать ситуацию, чтобы сохранить статус-кво. Теперь Азербайджан использует и будет использовать переговоры, возможный договор как инструмент для ослабления Армении.
Пока ситуация такая, пока Запад и Россия нуждаются в Азербайджане больше, чем в Армении, Азербайджан будет стараться выйти из ситуации с наибольшей выгодой. Переговоры лишь для того, чтобы оказать давление на Армению ради возможного мира", - заявил в интервью "5 каналу" политолог, директор Института Кавказа Александр Искандарян.
"Проблема в том, что у Азербайджана нет красной линии, он не ограничится уступками со стороны Армении, более того, продолжает повышать свои требования.
Если вместо сопротивления Армения соглашается с повесткой дня и нарративами, выдвинутыми Азербайджаном, то, естественно, давление продолжится», - сказал он.