Նոր Սահմանադրություն նոր՝ 4-րդ Հանրապետության համար. Դա գաղափարներից մեկն է. Փաշինյան
Հանրային ռադիոյի եթերում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարց ուղղվեց․ «Երրորդ հանրապետությունը ձևավորվել է Անկախության հռչակագրի հիման վրա․ Դուք առաջարկում եք նոր Սահմանադրություն նո՞ր՝ չորրո՞րդ հանրապետության համար»։
«Դա գաղափարներից մեկն է»,- պատասխանեց Փաշինյանը։
Նա միևնույն ժամանակ նշեց, որ իր կառավարությունը ոչ թե փոխում է Սահմանադրությունը, այլ «ժողովրդին առաջարկում է փոխել Սահմանադրությունը»։
Փաշինյանը նաև հայտարարեց, թե ժողովուրդը պետք է որոշի հարցը՝ քվեարկությամբ, իսկ իրենք հանրաքվեն չեն կեղծի։
«Տասնյակ ընտրություններ ենք արել Հայաստանում, թող ցույց տան մի դեպք, երբ մենք մի քվեաթերթիկի հետ կապված՝ հարց ենք բարձրացրել»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն, ի դեպ, հստակ չպատասխանեց հարցին, թե Ադրբեջանի ճնշումներո՞վ են արդյոք պայմանավորված Սահմանադրության փոփոխությունները։ Ասաց միայն, որ այդ մասին շատ են խոսում։
Հիշեցնենք՝ այսօր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հստակ հայտարարել էր՝ խաղաղություն Հայաստանի հետ կլինի այն դեպքում, երբ Հայաստանը փոխի իր Սահմանադրությունը։

Пашинян: Новая конституция для новой 4-й Республики: Это одна из идей
Премьер-министру Армении Николу Пашиняну задали вопрос в эфире Общественного радио. «Третья республика образовалась на основе Декларации независимости. Вы предлагаете новую Конституцию для новой- четвертой республики?
"Это одна из идей", - ответил Пашинян.
При этом он отметил, что его правительство не меняет Конституцию, а "предлагает народу изменить Конституцию".
Пашинян также заявил, что народ должен решить вопрос путем голосования, а они не будут фальсифицировать референдум.
"Мы провели в Армении десятки выборов, пусть покажут случай, когда мы подняли вопрос относительно избирательного бюллетеня", - сказал он.
Никол Пашинян, кстати, не дал четкого ответа на вопрос, вызваны ли намерения изменить Конституцию давлением со стороны Азербайджана. Он лишь сказал, что об этом много говорят.
Напомним, сегодня президент Азербайджана Ильхам Алиев четко заявил, что с Арменией мир будет возможен, если Армения внесет изменения в Конституцию.