«Նախաքննությունը շատ ինտենսիվ շարունակվում է». ՔԿ-ն չի մեկնաբանում Synergy-ի հիմնադիր Աշոտ Հովանեսյանին, որը Լուսինե Թովմասյանի սկեսրայրն է, ձերբակալելու մասին տեղեկությունը
01/02/2024 13:16
Նախաքննությունը շատ ինտենսիվ շարունակվում է, Aysor.am-ին ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
Aysor.am-ի տեղեկություններով՝ հարուցված գործերի շրջանակում ձերբակալվել է նաև Synergy International Systems ընկերության գլխավոր տնօրեն և հիմնադիր Աշոտ Հովանեսյանը։ Նա հաղորդավարուհի, «Վիցե-Միսս Եվրոպա-2005» գեղեցկության մրցույթի հաղթող Լուսինե Թովմասյանի սկեսրայրն է։
«Այս պահի դրությամբ նման տվյալներ չենք կարող ասել», - ընդգծեց Գոռ Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ «նախաքննությունը շատ ինտենսիվ շարունակվում է»։
«Գործի հանգամանքերը մանրամասն ուսումնասիրվում են։ Ավելի ուշ Քնչական կոմիտեն համապարփակ տեղեկատվությամբ հանդես կգա», - ասաց Աբրահամյանը։
Ըստ դեռևս չհաստատված տեղեկությունների՝ Քննչական կոմիտեն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր կնոջը՝ Անի Գևորգյանին երկու ամսով նախնական կալանման միջնորդություն է ներկայացրել։
Գործը կապված է Գևորգյանի՝ Synergy International Systems ընկերությունում աշխատանքի հետ։ Կազմակերպությունը համագործակցել է Էկոնոմիկայի նախարարության հետ, որտեղ էլ երեկ ձերբակալություններ ու խուզարկություններ էին ընթանում։
Մոտ մեկուկես տարի առաջ «Սիներջին» էկոնոմիկայի նախարարության հայտարարած տենդերներից մեկին է մասնակցել: Մասնակցել են 4 ընկերություն, սակայն տենդերը չեղարկվել է և «Սիներջին» էլ չի հաղթել: Բայց ավելի ուշ տենդերը տվել են «Սիներջի»-ին։
Երեկ ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատար անձինք, նախնական համաձայնությամբ, մի խումբ անձանց դրդմամբ և օժանդակությամբ, չարաշահել են իրենց ծառայողական լիազորությունները:

«Активное предварительное расследование продолжается»: СК не комментирует информацию об аресте генерального директора «Synergy» Ашота Ованесяна
01/02/2024 13:30
Активное предварительное расследование продолжается, сообщил Aysor.am пресс-секретарь Следственного комитета Республики Армения Гор Абрамян.
По данным Aysor.am , в рамках возбужденного дела также арестован генеральный директор и основатель «Synergy International Systems» Ашот Ованесян.
"На данный момент мы не можем сообщить такие данные", - подчеркнул Гор Абрамян.
Он отметил, что "расследование продолжается очень интенсивно".
"Обстоятельства дела детально изучаются. Позже Следственный комитет предоставит исчерпывающую информацию", - сказал Абрамян.
По пока неподтвержденной информации, Следственный комитет подал ходатайство о предварительном задержании на два месяца Ани Геворгян, супруги брата спикера НС Алена Симоняна.
Дело связано с работой Геворгян в «Synergy International Systems». Организация сотрудничала с Министерством экономики, где вчера проводились обыски и аресты.
Около полутора лет назад «Синерджи» участвовала в одном из тендеров, объявленных Минэкономики. В нем участвовали 4 компании, но тендер был отменен и «Синерджи» также не выиграла. Но позднее, как выяснилось, «Синерджи» выиграла тендер.
Вчера Следственный комитет Республики Армения сообщил, что должностные лица Минэкономики, по предварительному сговору, злоупотребили своими должностными полномочиями.