Փաշինյանը կարծում է, որ եթե Անկախության հռչակագիրը պահպանենք, պատերազմ  կսկսվի
Հանրային ռադիոյին տված հարցազրույցում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հորդորեց Անկախության հռչակագրում տեղ գտած դրույթները դիտարկել հարևան պետությունների տեսանկյունից ու նաև կարծիք հայտնեց, որ Անկախության հռչակագիրը պահպանելու դեպքում «մենք երբեք խաղաղություն չենք ունենա»։
«Մենք այսօր հռչակագրի հետ մեր հարաբերություններն իրոք պետք է կարգավորենք։
Արդյոք մեր պետաական քաղաքականությունը պետք է այդ ուղերձո՞վ առաջնորդվի և ելնի Լեռնային Ղարաբաղի ԱԺ-ի և Հայաստանի Գերագոյն խորհրդի՝ Ղարաբաղի և Հայաստանի վերամիավորման որոշման վրա։
Սա քաղաքական ընտրության հարց է։
Եթե այո, նշանակում է, որ մենք խաղաղություն երբեք չենք ունենա։ Ավելին, սա նշանակում է, որ մենք հիմա կունենանք պատերազմ»,- ասաց նա։

Пашинян считает, что если мы сохраним Декларацию независимости, начнется война
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Общественному радио призвал рассмотреть положения Декларации независимости с точки зрения соседних стран, а также выразил мнение, что если Декларация независимости будет сохранена, "мы никогда не достигнем мира".
«Нам действительно сегодня нужно урегулировать наши отношения с декларацией.
Должна ли наша государственная политика руководствоваться этим посланием и основываться на решении Национального Собрания Нагорного Карабаха и Верховного Совета Армении о воссоединении Карабаха и Армении?
Это вопрос политического выбора.
Если так, то это означает, что мы никогда не достигнем мира. Более того, это означает, что у нас сейчас начнется война", - сказал он.