Իշխանափոխությունն այս տարի հնարավո՞ր է
Քաղաքացիները շարունակում են հարցեր ուղղել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվող քաղբանտարկյալ, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանին:
Անաստասիա Թարվերդյանը ՀՀԿ փոխնախագահին հարց է ուղղել․ «Իշխանափոխությունն այս տարի հնարավո՞ր է»։ Նա նաև հետաքրքրվել է, թե պատասխանատվության կենթարկվի՞ գործող իշխանությունը՝ իր արարքների համար։
«Իշխանափոխությունը ոչ միայն հնարավոր է, այլև՝ անհրաժեշտ։
Մի՛ նայեք լայնածավալ ռեպրեսիաներին, դրանք Նիկոլի թուլության հետևանքներն են։ Մի՛ նայեք իշխանավորների հանդգնությանը և լկտիություններին, դրանք Նիկոլի և նրան սպասարկողների անվստահության հետևանքն են։ Մի՛ նայեք ձեզ շրջապատող հուսահատությանը, հուսահատությունը մեղք է, իսկ ցանկացած մեղք աշախարության և թողության կարիք ունի։
Ի միջի այլոց, հայտնի է, որ էներգիան չի վերջանում և չի անհետանում, այլ փոխակերպվում է մի տեսակից մյուսին։ Հայ ժողովրդի ինքնասիրության, պատվախնդրության, արդարադատության էներգիան այսօր տարածվում է տներում, խոհանոցներում, կոլեկտիվներում, ամենուրեք  և պատեհ առիթով՝ իր այսօրվա ցրված վիճակից կփոխակերպվի մի միասնական և վճռական բռունցքի։
Ինչ վերաբերում է այս 6 տարվա մղձավանջի և ողբերգությունների մեղավորին պատժելուն, ապա կարող եմ երաշխավորել ձեզ իմ անհատական խոստումով՝ մեղադրյալներին՝ արդարադատություն, մեղավորներին՝ պատիժ, ժողովրդին՝ վերականգնված համերաշխություն։
Առօրյա խոսույթում մենք՝ հայերս, սիրում ենք օգտագործել «Ցավդ տանեմ» արտահայտությունը, որը, եթե չեմ սխալվում, միայն հայերենում կա։ Հիմա մեր երկիրն է այնպիսի վիճակում, որ իր ցավը տանողների կարիք ունի։ Փորձենք ազգովի, ամեն օր՝ աղոթքից առաջ կամ հետո, մտքում կամ բարձրաձայն, մենակ կամ միասին, բայց մշտապես հավատալ և ի սրտե ասել՝ «Ցավդ տանեմ, Հայաստան»։ Եվ կտեսնեք, թե ինչ էներգիա և ուժ եք ստանում սեփական ճակատագիրը տնօրինելու և Հայրենիքի գահավիժումը կասեցնելու համար»,- պատասխանել է Արմեն Աշոտյանը։

Возможна ли смена власти в этом году?
Граждане продолжают задавать вопросы находящемуся в УИУ "Нубарашен" политзаключенному, заместителю председателя РПА Армену Ашотяну.
Анастасия Тарвердян задала вопрос вице-президенту РПА: "Возможна ли смена власти в этом году?" Она также поинтересовалась, будут ли нынешние власти привлечены к ответственности за свои деяния.
«Смена власти не только возможна, но и необходима.
Не смотрите на масштабные репрессии, это последствия слабости Никола. Не смотрите на дерзость и наглость власть имущих, они результат недоверия к Николу и тем, кто ему служит. Не смотрите на отчаяние вокруг себя, отчаяние – это грех, а любой грех требует покаяния и прощения.
Кстати, известно, что энергия не иссякает и не исчезает, а трансформируется из одного вида в другой. Сегодня энергия самолюбия, чести и справедливости армянского народа распространяется в домах, кухнях, коллективах, повсюду и при удобном случае трансформируется из нынешнего разрозненного состояния в единый и решительный кулак.
Что касается наказания виновника этих шестилетних кошмаров и трагедий, я могу гарантировать вам своим личным обещанием: справедливость для обвиняемых, наказание для виновных, восстановление солидарности народа.
В повседневном разговоре мы, армяне, любим использовать выражение «Я заберу твою боль», которое, если не ошибаюсь, встречается только в армянском языке. Сейчас наша страна находится в таком состоянии, что ей нужны люди, которые заберут ее боль. Давайте стараться как народ, каждый день, до или после молитвы, мысленно или вслух, в одиночку или вместе, но всегда верить и говорить от всего сердца: «Я заберу твою боль, Армения». И вы увидите, какую энергию и силу вы получите, чтобы управлять своей судьбой и остановить распад нашей страны, нашей Родины", - ответил Армен Ашотян.