Ռուսաստանը, Իրանը և Ղազախստանը բանակցում են երկրների միջև կապի և հաղորդակցման նոր համակարգ ստեղծելու շուրջ
03/02/2024 19:10
Ռուսաստանի, Իրանի և Ղազախստանի ներկայացուցիչները փետրվարի 15-20-ը Մոսկվայում բանակցություններ կանցկացնեն երեք երկրների միջև օպտիկամանրաթելային կապի գիծ ստեղծելու նախաձեռնության շուրջ, հայտարարել է Ղազախստանի թվային զարգացման  նախարար Բաղդատ Մուսին՝ Իրանի ներկայացուցիչների հետ բանակցություններից հետո։
«Այո, մենք ընդհանուր փոխըմբռնման ենք հասել, այս նախագիծը շատ կարևոր է, և Իրանը շահագրգռված է դրանում։ Բանակցությունների հաջորդ փուլն ավելի առարկայական հարցերի շուրջ է լինելու, այն տեղի է ունենալու Մոսկվայում, պայմանավորվել ենք հանդիպել փետրվարի15 -20-ը»,- ասել է նա։
Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Իրանի միջև օպտիկամանրաթելային կապի գիծ ստեղծելու  նախաձեռնությամբ հանդես էր եկել Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։

Россия, Иран и Казахстан проведут переговоры о создании линии связи между ними
Представители России, Ирана и Казахстана проведут 15-20 февраля в Москве переговоры по строительству линии волоконно-оптической линии связи между тремя странами. Об этом сообщил министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Казахстана Багдат Мусин после переговоров с представителями Ирана.
"Да, мы достигли в целом понимания, что этот проект очень важен, и у них  есть интерес в этом проекте. Следующая стадия переговоров будет уже конкретнее, и она будет организована в Российской Федерации, и мы договорились о конкретных датах, встреча состоится 15-20 февраля в Москве", - сказал Мусин.
По словам Мусина, "это все таки инфраструктурный проект и такие проекты долгие, проходят различные стадии".