«Պետք է բացառվեն կենսական զիջումները և կորուստները»․ ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը Հայաստան – Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և  պայմանագրի վերաբերյալ
05/02/2024 17:14
«Պետք է բացառվեն կենսական զիջումները և կորուստները»․ ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը Հայաստան – Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և պայմանագրի վերաբերյալ
ՀՅԴ Բյուրոյի հայտարարությունը Հայաստան – Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և դրանից բխող պայմանագրի վերաբերյալ․
«Հետևելով Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանական Հանրապետության միջև ընթացող բանակցային գործընթացին, ուսումնասիրելով երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները՝ արձանագրում ենք.
– քննարկվող փաստաթղթի համաձայնեցման գործընթացում Ադրբեջանը ձգտում է դե յուրե ամրագրել ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ իր ձեռքբերածը՝ ցեղասպանական գործողություններով իրականացված էթնիկ զտման միջոցով Արցախի բռնակցման և ՀՀ որոշ տարածքների բռնազավթման մասով՝ միաժամանակ պահպանելով Հայաստանից այլ զիջումներ կորզելու հնարավորությունը,
– ըստ էության այսպիսի փաստաղթղթով Ադրբեջանը փորձում է փակել Արցախի հարցը: Ավելին, մեծանում են սպառնալիքները Հայաստանի նկատմամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը չի ստանում հավելյալ որեւէ երաշխիք՝ իր անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումը ապահովելու համար, ինչպես նաև չեն ստեղծվում գործուն մեխանիզմներ, որոնցով հնարավոր կլինի կանխել Ադրբեջանի կողմից հետագա թշնամական գործողությունները՝ ներառյալ ռազմական ագրեսիան:
Ստեղծված պայմաններում, հաշվի առնելով առկա իրողությունները, ազգային -պետական շահերի պաշտպանության հիման վրա հարաբերությունների կարգավորումը պետք է ընթանա առնվազն հետեւյալ սկզբունքների համաձայն
1.Վստահության մթնոլորտի ձևավորման նպատակով որպես նախապայմաններ դիտարկել ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը, ինչպես նաև բոլոր ռազմագերիների ու պահվող անձանց վերադարձը, առկա հումանիտար բնույթի խնդիրների լուծումը և մշակութային ժառանգության պահպանումը։
2.Տևական խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի տվյալ պայմանագիրը լինի հարաբերությունների կարգավորման ամբողջական փաստաթուղթ, հարգի կողմերի օրինական շահերը և ընդգրկի լուծումներ համաձայնեցման ենթակա հարցերի ողջ փաթեթով։
3. Որևէ համաձայնություն չպետք է վտանգի հայ ժողովրդի անժամանցելի և անօտարելի իրավունքները։ Պետք է բացառվեն կենսական զիջումները և կորուստները՝ հստակ ամրագրելով մեր շահերը գործող ՀՀ սահմանադրաիրավական և միջազգային նորմերին ու դիվանագիտական պրակտիկային համահունչ։
4․ Սահմանազատման և սահմանագծման հիմք պետք է հանդիսանան Ադրբեջանական Հանրապետության ԱՊՀ անդամակցման պահին (սեպտեմբեր 24, 1993) գործող փաստացի սահմանները։ Երկու երկրների միջև սահմանազատումը և սահմանագծումը պետք է համապատասխանի միջազգային լավագույն պրակտիկային ու նորմերին և պետք է բխի «ՄԱԿ-ի Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին Վիեննայի կոնվենցիայի» (1969) «Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի» (1975) և ԵԱՀԿ քարտուղարության «Պետական սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում, հրատապ հարցեր և լուծման ուղիներ» (2017) փաստաթղթի հայեցակարգային նորմերից, այդ թվում այն սկզբունքից, համաձայն որի առ ոչինչ է ուժի սպառնալիքի կամ այն կիրառելու միջոցով ձեռք բերված ցանկացած միջազգային համաձայնություն։
5․ Տրանսպորտային և հաղորդակցության այլ ուղիների ամբողջական և միաժամանակյա ապաշրջափակում, առանց ինքնիշխանության որևէ սահմանափակման։
6. Մինչև Արցախի հարցի վերջնական քաղաքական կարգավորումը և Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների լիակատար իրացումը ապահովել արցախահայերի հավաքական, անխոչընդոտ և անվտանգ վերադարձը հայրենիք՝ հիմնված էթնիկ զտման հետևանքով բռնաճշնումների ենթարկված և բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների լիարժեք հարգման վրա:
Վերադարձի նախապայման պետք է դիտարկել.
– Արցախին միջանկյալ կարգավիճակի տրամադրումը՝ ապահովելով ողջ ծավալով արցախահայերի միջազգային նորմերով երաշխավորված քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքները,
– Արցախի ժողովրդի անվտանգության գործուն երաշխիքների ապահովումը, ներառյալ՝ խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը,
– Հայաստանի հետ անխոչընդոտ ցամաքային կապի ապահովումը։
Առանց այս սկզբունքների պահպանման ստորագրված որևէ փաստաթուղթ չի նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը, այլ վավերացնելու է ուժի կամ ուժի սպառնալիքով հարցեր լուծելու նախադեպը»։

«Жизненно важные уступки и потери должны быть исключены»: Заявление Бюро АРФД относительно процесса регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и договора
05/02/2024 20:00
Заявление Бюро АРФД относительно процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений и достигнутого в результате договора:
«Следя за происходящим переговорным процессом между Арменией и Азербайджаном, изучая заявления высокопоставленных должностных лиц обеих стран, констатируем:
-в процессе согласования обсуждаемого документа Азербайджан стремится де-юре закрепить достигнутые путем применения силы и угрозы силой оккупации юАрцаха и некоторых территорий Армении, сохраняя при этом возможность добиться от Армении и других уступок;
-по сути, таким документом Азербайджан пытается закрыть вопрос Арцаха. Более того, возрастают угрозы в отношении Армении, РА не получает никаких дополнительных гарантий по обеспечению своей безопасности, территориальной целостности, суверенитета и разблокировки транспортных маршрутов, а также не создаются действенные механизмы для предотвращения дальнейших враждебных действий со стороны Азербайджана, в том числе военной агрессии;
В сложившихся условиях с учетом существующих реалий урегулирование отношений на основе защиты национально-государственных интересов должно состояться как минимум по следующим принципам:
1. с целью формирования атмосферы доверия необходим вывод азербайджанских войск с суверенной территории РА, а также возвращение всех военнопленных и удерживаемых лиц, решение существующих гуманитарных проблем и сохранение культурного наследия.
2. для установления длительного мира необходимо, чтобы данный договор был целостным документом по урегулирования отношений, уважал законные интересы сторон и включал в себя решения всей совокупности вопросов, подлежащих соглашению;
3. никакой договор не должен ставить под угрозу неотчуждаемые права армянского народа. Жизненно важные уступки и потери должны быть исключены, четко фиксируя наши интересы в соответствии с действующими конституционно-правовыми нормами и дипломатической практикой Республики Армения.
4. основой для демаркации и делимитации должны стать фактические границы, действовавшие на момент членства Азербайджана в СНГ (24 сентября 1993 года). Демаркация и делимитация между двумя странами должны проводиться в соответствии с передовой международной практикой и нормами;
5. полное и одновременное разблокирование транспортных и других средств коммуникации без каких-либо ограничений суверенитета.
6. до окончательного политического урегулирования Арцахского вопроса и полной реализации основных прав народа Арцаха обеспечить коллективное, беспрепятственное и безопасное возвращение армян Арцаха на родину, основанное на полном уважении прав тех, кто были изгнаны и насильственно перемещены в результате этнических чисток.
До окончательного политического урегулирования арцахского вопроса и полной реализации фундаментальных прав народа Арцаха обеспечить коллективное, беспрепятственное и безопасное возвращение арцахских армян на Родину.
В качестве предусловия для возвращения надо рассматривать:
-предоставление Арцаху промежуточного статуса, обеспечение в полном объеме гарантированных международными нормами гражданских и политических прав арцахских армян;
-обеспечение действенных гарантий безопасности для народа Арцаха, включая размещение миротворческих сил;
-обеспечение беспрепятственной сухопутной связи с Арменией.
Любой документ, подписанный без соблюдения этих принципов, не будет способствовать установлению мира и стабильности в регионе, но подтвердит прецедент решения вопросов силой или угрозой применения силы».