Չեխիայի ԱԳՆ-ն հաստատել է Ադրբեջանում իրենց քաղաքացու կալանավորումը՝ Հայաստանից սահմանն ապօրինի հատելու փորձի համար
Չեխիայի ԱԳՆ-ն հաստատել է Ադրբեջանի կողմից Չեխիայի քաղաքացու կալանավորումը՝ Հայաստանից ապօրինի ադրբեջանական տարածք անցնելու փորձի ժամանակ։
«Մենք կարող ենք հաստատել Չեխիայի քաղաքացու կալանավորումը»,- չեխական CTK լրատվականին ասել է Չեխիայի ԱԳՆ խոսնակ Մարիանա Վերներովան։
Նրա խոսքով՝ կալանավորման պատճառը Չեխիայի քաղաքացու կողմից Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու փորձն է եղել։
Ավելի վաղ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ ադրբեջանցի սահմանապահները ձերբակալել են Չեխիայի մի քաղաքացու, ով փորձել է Հայաստանից մուտք գործել Ադրբեջան։

В МИД Чехии подтвердили задержание в Азербайджане чешского гражданина за попытку незаконно перейти границу из Армении
05/02/2024 14:13
В МИД Чехии подтвердили задержание чешского гражданина азербайджанской стороной при попытке незаконно перейти на территорию Азербайджана из Армении.
«Можем подтвердить задержание чешского гражданина», - заявила представитель МИД Чехии Мариана Вернерова чешскому информагентству CTK.
По ее словам, причиной задержания указано попытка незаконного пересечение гражданином Чехии границы Азербайджана.
Ранее азербайджанские СМИ сообщили о задержании азербайджанскими пограничниками гражданина Чехии, который пытался проникнуть в Азербайджан со стороны Армении.