Նախագահը ստորագրել է Հայկ Սարգսյանի աղմկահարույց օրինագիծը
«Հանրապետության նախագահը ստորագրել է իմ կողմից ներկայացված և ԱԺ կողմից ամբողջությամբ ընդունված օրենքի նախագծերի փաթեթը, ըստ որի.
Առաջին՝ 27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած քաղաքացիները կարող են օգտվել սույն կետերից որևէ մեկից և ազատվել քրեական պատասխանատվությունից։
1) զինվորական ծառայություն անցնել 24 ամիս ժամկետով,
2) զինվորական ծառայություն անցնել 12 ամիս ժամկետով և վճարել 2.5 միլիոն դրամ,
3) զինվորական ծառայություն անցնել 6 ամիս ժամկետով և վճարել 5 մլն դր,
4) զինվորական ծառայություն անցնել 1 ամիս ժամկետով և վճարել 8 մլն դր,
5) զինվորական ծառայության փոխարեն վճարել 15 մլն դր:
Երկրորդ՝ 27 տարին լրանալուց հետո ՀՀ քաղաքացիություն ստացող արական սեռի անձինք պարտավոր են ծառայել 1 տարի ժամկետով կամ ՀՀ պետական բյուջե վճարել 2.5 միլիոն դրամ։
Երրորդ՝ 27 տարին լրանալուց հետո զինվորական հաշվառման կանգնած քաղաքացիները նույնպես պարտավոր են ծառայել և կամ վճարել համապատասխան գումար»։

Депутат от фракции "Гражданский договор" Айк Саргсян на своей странице в Facebook написал:
"Президент республики подписал представленный мной и полностью принятый Национальным собранием пакет законопроектов, согласно которому:
Во-первых, Граждане, достигшие 27 лет и избежавшие обязательной военной службы, могут воспользоваться любым из этих пунктов и освободиться от уголовной ответственности.
1) пройти военную службу сроком 24 месяца,
2) пройти военную службу сроком 12 месяцев и выплатить 2,5 миллиона драмов,
3) пройти военную службу сроком 6 месяцев и выплатить 5 миллионов драмов,
4) пройти военную службу сроком 1 месяц и выплатить 10 миллионов драмов,
5) вместо несения военной службы заплатить 15 миллионов драмов.
Во-вторых, лица мужского пола, получившие гражданство Республики Армения, после 27 лет обязаны служить в течение 1 года или выплатить в государственный бюджет Республики Армения 2,5 млн драмов.
В-третьих, после достижения 27-летнего возраста граждане, состоящие на воинском учете в военном комиссариате, также обязаны пройти службу и/или выплатить соответствующую сумму.