Փաշինյանական իշխանության ցանկացած օր երկիրը մոտեցնում է նոր պատերազմի․ Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
06/02/2024 17:20
44-օրյա պատերազմից հետո իշխանությունը համառորեն պնդում ու հասարակությանը համոզում էր, որ եթե 2021 թվականի ընտրություններում ընդդիմությունը հաջողության հասնի, ապա դա նոր պատերազմական գործողությունների է բերելու։ Դա այն ժամանակներն էր, որ իշխանությունը առաջ էր մղում տխրահռչակ «խաղաղության դարաշրջան» ձևակերպումը,  ԱԺ հայտարարությունների ժամին հիշեցրեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«2022 թվականին իշխանությունն ասում էր, որ եթե Արցախի հարցով նշաձողը չիջեցնենք, ապա նորից կռիվ կսկսի՝ ձեռքի հետ էլ պայքարի դուրս եկած անձանց, խմբերին մեղադրում էր պատերազմ հրահրելու մեջ:
2023 թվականի նույն իշխանությունը, Ադրբեջանի իշխանությունների հետ սինքրոն, համոզում էր հանրությանը, որ «ռևանշիստական ուժերն» են խանգարում խաղաղության գործընթացին, իսկ իրենք սլանում են դեպի, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը:
Իսկ ի՞նչ տեսավ հասարակությունը 2020-2023 թվականներին՝ պատերազմ, զիջումներ, մարդկային և տարածքային կորուստներ, Արցախի հանձնում, ուրացում, դավաճանություն:
Ո ՞ւր է ձեր խոստացած խաղաղությունը, որն այդպես էլ չի գալիս»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով՝ 2024 թվականին էլ իշխանությունը հանրությանը փորձում է մանիպուլացնել՝ այլ թեմա հանրային օրակարգ բերելով՝ «Սահմանադրությունը փոխենք, մեր արմատները ուրանանք, պատմությունը խմբագրենք, ժողովրդի իղձերն ու նպատակները թաղենք, հայկականությունը խորտակենք, որ  պատերազմ չլինի»:
«Մեռաք ձեր ասած 29 800 քառակուսի տարածքը հանձնելով․  թե բա՝ կարմիր գիծ է, տարածքային ամբողջականություն, ինքնիշխանություն: Ո՞ւր է․․․
Այս հասարակությունը, որը տեսել է, թե ինչպես է իշխանությունը խոստացել-ֆռացրել-խաբել ու արել ճիշտ հակառակը, արդեն ամեն ինչ գիտի նույն իշխանության վարքի ու որակների մասին:
Բանակցային գործընթացը բերել են, հասցրել մի կետի, երբ արդեն հստակ չէ, թե ինչի՞ շուրջ են իրական բանակցությունները, որո՞նք են այն փաստաթղթերը որոնք գոյություն ունեն կամ չունեն:
Այդքան չարչրկված նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը գոյություն ո՞ւնի, թե՞ չունի: Եթե ունի, ապա ո ՞ւր են Արցախում ապրող հայերն ու այդ փաստաթղթով նրանց տրված անվտանգային երաշխիքները:
Եթե դա գոյություն չունի, ապա ինչո՞ւ և ո՞ւր է Հայաստանի  իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումը»,- հուզող հարցերը բարձրաձայնեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Ակնհայտորեն իշխանությունը խճճվել է ստի, կեղծիքի ու չիրականցված խոստումների ճահիճում, իսկ նրա գործունեության ցանկացած օր երկիրը մոտեցնում է նոր պատերազմի, ընդգծեց Տիգրան Աբրահամյանը։
«Մեր իրականությում մարդիկ արդեն հստակ գիտեն, որ Հայաստանի գլխին նոր պատերազմի հիմքում փաշինյանական իշխանությունն է․ քանի իրենք կան՝ նոր զիջումներն ու պատերազմը երաշխավորված են»,- ասաց նա:

Тигран Абрамян: Каждый день правления пашинявновской власти приближает страну к новой войне (Видео)
После 44-дневной войны власти усердно настаивали и убеждали общественность, что если оппозиция добьется успеха на выборах 2021 года, это приведет к новым военным операциям. Это был тот промежуток времени, когда власти продвигали пресловутую формулировку «эпоха мира», напомнил в НС депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
"В 2022 году власти заявили, что если мы не снизим планку в вопросе Арцаха, война начнется снова, при этом обвиняя в провоцировании войны людей и группы, вышедших воевать.
Те же власти 2023 года синхронно с властями Азербайджана убеждали общественность в том, что «реваншистские силы» препятствуют мирному процессу, и торопились к подписанию так называемого мирного договора.
А что увидело общество в 2020-2023 годах: войну, уступки, человеческие и территориальные потери, сдачу Арцаха, отречение, предательство.
Где обещанный вами мир, который никогда не наступит?
По словам Тиграна Абрамяна, в 2024 году власти попытались манипулировать обществом, внеся в общественную повестку еще одну тему: «Давайте изменим Конституцию, отречемся от своих корней, отредактируем историю, похороним мечтания и цели народа, затопим армянственность, чтобы не было войны».
«Из упомянутых вами 29 тысяч 800 квадратных километров вы уже столько сдали: говоря, видите ли красная линия, территориальная целостность, суверенитет. Где это все?...
Это общество, которое видело, как власть обещала-накручивала-обманывала и делала совсем обратное, уже знает всё о поведении и качествах той же власти.
Переговорный процесс доведен до такой точки, что уже не понятно, о чем настоящие переговоры, какие документы существуют или не существуют.
Существует ли документ от 9 ноября, о котором так много говорили, или его не существует? Если да, то где армяне, проживающие в Арцахе, и гарантии безопасности, данные им на основании этого документа?
Если этот документ не существует, то почему? и где официальная позиция властей Армении?,- поднял волнующие вопросы оппозиционный депутат.
Очевидно, что власть запуталась в болоте лжи, фальши и невыполненных обещаний, и каждый день ее деятельности приближает страну к новой войне, подчеркнул Тигран Абрамян.
«В нашей реальности люди уже четко знают, что пашиняновская власть стоит у истоков новой войны против Армении: пока они есть, новые уступки и война гарантированы», — сказал он.