Հակոբ Արշակյանը փորձում է հիմնավորել, թե մենք ինչու պետք է «սպիտակ դրոշ» բարձրացնենք, հանձնվենք ու հրաժարվենք մեր ինքնությունից․ Ռուբեն Մելիքյան
06/02/2024 17:48
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն անդրադարձել է ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանի  արձագանքին, որը նա հնչեցրել է՝ ի պատասխան Հանրային ռադիոյի տնօրեն Գարեգին Խումարյանի՝ երեկվա հայտարարության։
«ՔՊ-ական փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանն իր էջում երկար-բարակ ճամարտակել է՝ փորձելով պատասխանել Հանրային ռադիոյի տնօրենի երեկվա «կարմիր» հոդվածին։
Ամփոփումը հետևյալն է՝ Հակոբը փորձում է հիմնավորել, թե մենք ինչու պետք է «սպիտակ դրոշ» բարձրացնենք, հանձնվենք ու հրաժարվենք մեր ինքնությունից։
Այդ գրվածքն ինքնին նողկալի է՝ սկզբից մինչև վերջ։ Բայց ամենանողկալին թերևս այն կտորն է, որում նա մեզ կոչ է անում «անուրջների» հետևից չգնալ։
Ա՛յ սրիկա, 6 տարի առաջ Արցախը ծաղկուն պետություն էր։ Իրական էր։ Մերն էր։ Դու՛ք այն դարձրեցիք անուրջ։ Էդքանից հետո ո՞նց է լեզուդ պտտվում խոսել «անուրջներից» հրաժարվելու մասին։
Հիշեցնում ես ծնողներին սպանելու համար դատվող այն մեղադրյալին, որ դատարանին խնդրում է իրեն մեղմ պատժել, որովհետև երկկողմանի ծնողազուրկ է»,- գրել է Ռուբեն Մելիքյանը։

Рубен Меликян: Акоп Аршакян пытается обосновать, почему мы должны поднять «белый флаг», сдаться и отказаться от своей идентичности
06/02/2024 18:59
Правозащитник Рубен Меликян коснулся реакции вице-спикера НС Акопа Аршакяна, которую он озвучил в ответ на вчерашнее заявление директора Общественного радио Гарегина Хумаряна.
«Вице-спикер НС от партии "Гражданский договор" Акоп Аршакян долгое время фразёрствовал на своей странице, пытаясь ответить на вчерашнюю «красную» статью директора Общественного радио.
Вывод таков: Акоп пытается обосновать, почему мы должны поднять «белый флаг», сдаться и отказаться от своей идентичности.
То, что он написал, отвратительно само по себе, от начала до конца. Но, пожалуй, самое отвратительное — это та часть, в которой он призывает нас не гоняться за «грезами».
Негодяй, 6 лет назад Арцах был процветающим государством. Наяву. Он был нашим. Вы превратили его в грезы. Как после всего этого у тебя только язык поворачивается говорить об отказе от „грез”?
Ты напоминаешь мне обвиняемого, которого судят за убийство своих родителей, который просит суд вынести ему мягкий приговор, поскольку он – круглый сирота».