Սահմանադրության վրա մեղք բարդել պետք չէ, մեղավորն արատավոր մտածողությամբ իշխանությունն է. Վարդան Այվազյան (Տեսանյութ)
07/02/2024 17:47
«Բնության մեջ կա պարզ ճշմարտություն՝ ձկների ապրելու միջավայրը ջուրն է, ջրից դուրս ձուկը գոյություն ունենալ չի կարող։ Սահմանադրության համար նման միջավայր է սահմանադրականությունը։ Անկախության հռչակագիրը համարվում է մեր սահմանադրության կենսունակության միջավայրը. հռչակագրին արված հղումները հանելը նշանակում է վերացնել Սահմանադրության իմաստը, ինչքան էլ մյուս դրույթները կատարյալ լինեն, ներածությունից հռչակագրին արված հղումները հանելով ունենալու ենք ոչինչ չասող Սահմանադրություն։ Այս գործընթացը կործանարար հետևանք է ունենալու մեր պետության համար, հայ ժողովուրդն ընկալվելու է որպես քոչվոր, բանականությունից զուրկ ցեղախումբ»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ Վարդան Այվազյանը։
«Անկախության հռչակագիրը սահմանադրի՝ ժողովրդի նպատակն է․ եթե մենք Սահմանադրությունից հանում ենք նպատակը, մեր ամբողջ պետականության, ժողովրդի գոյն իմաստազրկվում է։
Սահամանդրության վրա մեղք բարդել պետք չէ, եթե մենք ունենանք աշխարհի ամենակատարյալ տեքստով, շարադրանքով սահմանադրությունը, միևնույն է, էլի վատ վիճակում ենք հայտնվելու, որովհետև սահմանադրություն կիրառողները, կյանքի կոչողներն, ունենալով արատավոր մտածելակերպ, ձախողում են պետական կառավարումը։
Հիմարություն է, թե սահմանադրության տեքստ փոխելով՝ կարող ենք մրցունակ դառնալ․ այլ բան, որ այդպիսով իշխանությունն ուզում է թուրքերին հաճոյանալ, սահմանադրությունը փոխելու պահանջին հաջորդելու է թուրքերենը պետական լեզու հռչակելը»։

Вардан Айвазян: Не надо свалить вину на Конституцию, виновницей является власть с порочным мышлением (Видео)
07/02/2024 18:05
«В природе существует простая истина: среда обитания рыб – вода, рыба не может существовать вне воды. Конституционализм является такой средой для конституции. Декларация независимости считается основой нашей Конституции. Убрать ссылки на Декларацию — значит уничтожить смысл Конституции, какими бы совершенными ни были остальные положения, убрав ссылки на Декларацию из преамбулы, мы получим Конституцию, которая ни о чём не говорит. Этот процесс окажет разрушительное воздействие на наше государство, армянский народ будет восприниматься как кочевое племя, лишенное интеллекта», - заявил заведующий кафедрой конституционного права юридического факультета ЕГУ Вардан Айвазян в программе "Есть вопросы".
«Декларация независимости – это цель конституции, народа: если убрать из Конституции цель, то существование всей нашей государственности, существование народа становится бессмысленным.
Не надо свалить вину на Конституцию, даже если у нас будет конституция с самым совершенным текстом и составом в мире, мы все равно окажемся в худшем положении, потому что те, кто применяют конституцию, те, кто ее реализуют, имея порочное мышление, проваливают госуправление.
Глупо, что, изменив текст конституции, мы можем стать конкурентоспособными: другое дело, что таким образом власти хотят угодить туркам, за требованием изменения конституции последует объявление турецкого языка государственным».