Խաղաղության պայմանագրում անհրաժեշտ է ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ադրբեջանի հստակ հանձնառությունը՝ առանցքային հարցերի շուրջ. Արարատ Միրզոյան
08/02/2024 14:28
Փետրվարի 8-ին Հաագայում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարար Հանկը Բրաունս Սլոտի հետ:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել հայ-նիդերլանդական երկկողմ օրակարգի և քաղաքական երկխոսության ընդլայնման  հեռանկարների շուրջ: Ընդգծվել են Հայաստանում ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացված քայլերը և այդ ուղղությամբ հետագա երկկողմ համագործակցության պատրաստակամությունը: Այս, ինչպես նաև անպատժելիության հաղթահարման դեմ պայքարի համատեքստում գոհունակությամբ նշվել է նաև Հայաստանի անդամակցությունը Միջազգային քրեական դատարանին։
Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարները քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերությանն առնչվող հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է տարբեր ուղղություններով փոխգործակցության շարունակական զարգացումը, այդ թվում նաև՝ ՀՀ դիմակայունության հետագա ամրապնդման նպատակով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումներին և ընդհանուր անվտանգային իրավիճակին։
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման վերաբերյալ ՀՀ տեսլականը: Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ աշխատանքների ընթացքին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ անհրաժեշտ է ոչ միայն Հայաստանի, այլև մյուս կողմի` Ադրբեջանի հստակ հանձնառությունն առանցքային հարցերի շուրջ: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի համար հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես` տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության աներկբա հարգման կարևորությունը:
Տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման և ՀՀ խաղաղության օրակարգի համատեքստում նախարար Միրզոյանը գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի հիմքում դրված հանրաճանաչ սկզբունքներին։
Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են շարունակել ակտիվ շփումներն ու քննարկումները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերի շուրջ։

Арарат Мирзоян: Мирный договор требует четкой приверженности не только Армении, но и Азербайджана по ключевым вопросам
08/02/2024 14:47
8 февраля в Гааге министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Королевства Нидерландов Хэнк Браунс Слотт.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно армяно-нидерландской двусторонней повестке дня и перспектив расширения политического диалога. Были подчеркнуты шаги, предпринятые для укрепления демократии и верховенства закона в Армении, а также готовность к дальнейшему двустороннему сотрудничеству в этом направлении. В этом контексте, а также в контексте борьбы с безнаказанностью, с удовлетворением было отмечено членство Армении в Международном уголовном суде.
Министры иностранных дел Армении и Нидерландов обсудили вопросы, связанные с партнерством Армения-ЕС. Арарат Мирзоян подчеркнул постоянное развитие сотрудничества в различных направлениях, в том числе для дальнейшего укрепления устойчивости Республики Армения.
На встрече были затронуты последние события на Южном Кавказе и общая ситуация с безопасностью.
Министр Мирзоян представил своему коллеге видение Армении относительно установления стабильности и мира в регионе. Касаясь хода разработки проекта мирного договора, министр Мирзоян подчеркнул, что не только Армения, но и Азербайджан нуждаются в четкой приверженности по ключевым вопросам. Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул основополагающие для армянской стороны принципы в процессе регулирования армяно-азербайджанских отношений, в частности, важность однозначного уважения территориальной целостности и неделимости границ.
В контексте разблокирования транспортных и экономических маршрутов в регионе и мирной повестки Республики Армения министр Мирзоян обратил внимание коллеги на известные принципы, лежащие в основе проекта "Перекресток мира", разработанного правительством Республики Армения.
Министры иностранных дел Армении и Нидерландов договорились продолжить активные контакты и обсуждения по всем вопросам, представляющим взаимный интерес.