«Իրականացրեց մի ուշագրավ ծրագիր` միտված հայկական ազգագրական պարերի պահպանությանը». ԱՄՆ դեսպանությունը՝ Գագիկ Գինոսյանի մասին
08/02/2024 14:10
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը ցավակցել է Արցախյան ազատամարտի մասնակից, «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար, Հայաստանի մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Գինոսյանի մահվան կապակցությամբ։
«Ցավով տեղեկացանք Գագիկ Գինոսյանի՝ ԱՄՆ դեսպանության վաղեմի գործընկերոջ անժամանակ մահվան մասին։ 2010թ․ պ-ն Գինոսյանը, գործակցելով ԱՄՆ դեսպանի «Մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի» հետ, իրականացրեց մի ուշագրավ ծրագիր` միտված հայկական ազգագրական պարերի պահպանությանը։
ԱՄՆ դեսպանության անունից խորին ցավակցություն ենք հայտնում պ-ն Գինոսյանի ընտանիքին, բարեկամներին և գործընկերներին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Գագիկ Գինոսյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա այսօր՝ Նոր Նորքի 5-րդ զանգվածում գտնվող Սուրբ Սարգիս եկեղեցում։

«Он реализовал замечательную программу, направленную на сохранение армянских этнографических танцев»: Посольство США о Гагике Гиносяне
08/02/2024 14:28
Посольство США в Армении выразило соболезнования в связи с кончиной участника Арцахской национально-освободительной борьбы, основателя и художественного руководителя традиционного ансамбля песни и тана "Карин", заслуженного деятеля армянской культуры Гагика Гиносяна.
"Мы с прискорбием узнали о безвременной кончине Гагика Гиносяна, давнего коллеги посольства США. В 2010 году г-н Гиносян в сотрудничестве с «Фондом защиты культурных ценностей» посла США реализовал замечательный проект, направленный на сохранение армянских этнографических танцев.
От имени посольства США выражаем искренние соболезнования семье, друзьям и коллегам господина Гиносяна", - говорится в сообщении.
Панихида по Гагику Гиносяну состоится сегодня в 17:00-20:00 в церкви Святого Саркиса в 5-м Норкском массиве.