Պատժվում են մարդիկ, ովքեր չեն գողացել. Վահան Քերոբյան
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը կարծում է, որ պատժվում են մարդիկ, ովքեր չեն գողացել կամ ապացուցված չէ, որ գողացել են։
«Վերջերս իրավապահների հայտնաբերած խախտումները վերաբերում են ընդամնեը 234 միլիոն դրամի, որը ընդհանուր ծավալի 0.2 տոկոսն է, ընդ որում՝ այն չարաշահումները, որի մասին խոսք է գնում, ոչ թե գողության մասին է, այլ՝ շահառուների կողմից խարդախության։ Խարդախություն անելու համար, մեր կարծիքով, եթե պատժվում են մարդիկ, ովքեր չեն գողացել կամ ապացուցված չէ, որ գողացել են, ստացվում է, որ պարալիզացրել ենք ամբողջ պետական համակարգի աշխատանքը»,- կառավարության նիստում ասաց նա։
Ըստ նախարարի՝ հիմա գյուղատնտեսական վարչությունները հարց են տալիս՝ ինչպե՞ս շարունակեն աշխատել, որ վստահ լինեն՝ ազնիվ աշխատանքը վերջում չի պատժվելու։
«Դրա համար մենք պետք է հասկանանք՝ թո՞ւյլ ենք տալիս, որ մարդիկ երբեմն սխալներ թույլ տան, չնայած, այս պարագայում ես վստահ եմ, որ սխալներ առանձնապես չկան»,- ասաց Քերոբյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, որ պլանավորված չարաշահումը, յուրացումը, կաշառքը լրիվ այլ բան է։
«Նախ՝ մեր ընթացակարգերը այնքան բարդ ու խճճված են, որ երբեմն սատանան էլ գլուխ չի հանի, թե ինչը ոնց է աշխատում, բայց սկզբունքը հետևյալն է՝ բյուջեից փող տարվե՞լ է, թե՞ չէ»,- ասաց նա։

Ваан Керобян: Наказываются те, кто не воровал
Министр экономики Ваан Керобян считает, что наказываются люди, которые не воровали или не доказано, что они воровали.
"За последнее время выявленные правоохранителями нарушения касаются всего лишь 234 миллионов драмов, что составляет 0,2 процента от общего объема, и речь идет не о хищениях, а о мошенничестве со стороны бенефициаров. За мошенничество, по нашему мнению, если будут наказаны люди, которые не воровали или не доказано, что они воровали, то получается, что мы парализовали работу всей государственной системы", - сказал он на заседании правительства.
По словам министра, сейчас агроведомства задаются вопросом: как им продолжать работать, чтобы быть уверенными, что за честный труд в конечном итоге они не будут наказаны?
"Поэтому мы должны понять, позволяем ли мы людям иногда совершать ошибки, хотя в данном случае я уверен, что ошибок, как таковых нет", - сказал Керобян.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, заявил, что запланированные злоупотребления, хищения и взяточничество – это совершенно разные вещи.
"Во-первых, наши процедуры настолько сложны и запутаны, что порой даже черт не может понять, что и как работает, но принцип такой: украдены деньги из бюджета или нет?", - сказал он.