Եվրոպացի դիտորդների ներկայությունը վստահություն է հաղորդում բնակչությանը. Ֆրանսիայի դեսպանը Գեղարքունիքում է
08/02/2024 15:36
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվյե Դեկոտինյին ԵՄ դիտորդական առաքելության հետ այցելել է ռազմական շփման գծից 4կմ հեռավորության վրա գտնվող Նորաբակ գյուղ: Նա այդ մասին հայտնել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Եվրոպացի դիտորդների ներկայությունը վստահություն է հաղորդում այս մեկուսացված և վտանգի առաջ կանգնած բնակչությանը: Սա շոշափելի ապացույց է, որ նրանք մոռացված չեն աշխարհի կողմից»,- գրել է դիվանագետը:
Ավելի վաղ նա տեղեկացրել էր, որ նախատեսվում  է այց Գեղարքունիքի մարզ՝ «մարդասիրական անվտանգային իրավիճակ, Ֆրանսիայի հետ համագործակցություն, ԵՄ առաքելության դերը, ՀՀ տարածքի ամբողջական հատվածների շարունակական օկուպացում»  օրակարգի շրջանակներում։

Присутствие европейских наблюдателей придает уверенности населению: Посол Франции находится в Гегаркунике
08/02/2024 15:54
Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи вместе с миссией наблюдателей ЕС посетил село Норабак, которое находится в 4 км от линии соприкосновения. Об этом он сообщил в своем микроблоге X.
«Присутствие европейских наблюдателей придает уверенности этому изолированному и находящемуся под угрозой населению. Это ощутимое доказательство того, что мир не забыл о них", - написал дипломат.
Ранее он сообщил, что визит в Гегаркуникскую область запланирован в рамках повестки дня "ситуация гуманитарной безопасности, сотрудничество с Францией, роль миссии ЕС, продолжающаяся оккупация части территорий Республики Армения".