Գագիկ Գինոսյանի կատարած գործերն ու թողած ժառանգությունն իրենց նշանակալի տեղն են ունենալու հայ ազգի հետագա պատմական երթում․ Արտակ Բեգլարյան
08/02/2024 18:54
Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ցավակցել է Արցախյան ազատամարտի մասնակից, «Կարին» ավանդական երգի-պարի խմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար, Հայաստանի մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Գինոսյանի մահվան կապակցությամբ․
«Խոր ցավով տեղեկացա Գագիկ Գինոսյանի մահվան մասին: Ինձ բախտ է վիճակվել ճանաչել այդ մեծ հային, պարել ու գործել նրա հետ և սովորել նրանից:
Մեզ համար մեծ կորուստ է Գագիկ Գինոսյան բացառիկ հայի ու մարդու մահը: Վստահ եմ՝ նրա կատարած գործերն ու թողած ժառանգությունն իրենց նշանակալի տեղն են ունենալու հայ ազգի հետագա պատմական երթում՝ որպես ազգային ինքնության գմբեթն ամրացնող սյուներ:
Ցավակցություններս պարոն Գինոսյանի ընտանիքին, հարազատներին ու բոլորիս՝ այս ծանր կորստի առթիվ: Թո՛ղ Աստված նրա հոգին լուսավորի, իսկ նրա թողած գոհարները՝ միշտ վառ պահի»:

Артак Бегларян: Деяния и наследие Гагика Гиносяна займут значительное место в будущем историческом пути армянского народа
08/02/2024 19:11
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян выразил соболезнования в связи с кончиной участника Арцахской национально-освободительной борьбы, основателя и художественного руководителя традиционного ансамбля песни и тана "Карин", заслуженного деятеля армянской культуры Гагика Гиносяна.
«Я был глубоко опечален, узнав о кончине Гагика Гиносяна. Мне посчастливилось знать этого великого армянина, танцевать и работать с ним, учиться у него.
Смерть выдающегося армянина и личности Гагика Гиносяна – большая утрата для нас. Уверен, что его деяния и его наследие займут значительное место в будущем историческом пути армянского народа, как столпы, укрепляющие купол национального самосознания.
Мои соболезнования семье, родственникам г-на Гиносяна и всем нам в связи с этой тяжелой утратой. Да упокоит Господь его душу и сохранит драгоценности, которые он оставил, всегда яркими».