Միրզոյանը Միջազգային քրեական դատարանի նախագահի հետ քննարկել է՝ ինչպես կիրարկել Հռոմի Ստատուտը
Փետրվարի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հաագայում հանդիպում է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Պյոտր Հոֆմայսկիի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Նախագահ Հոֆմայսկին շնորհավորել է Հայաստանին Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցության կապակցությամբ, և զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել դատարանի հիմնադիր փաստաթղթի՝ Հռոմի Ստատուտի կիրակմանն առնչվող հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ-ն արդեն իսկ նախաձեռնել է այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բախվելով տարածաշրջանում անպատժելիության ծանրագույն հետևանքների՝ քաջ գիտակցում է դրա դեմ պայքարի և մարդկության դեմ հացագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ ջանքերի համադրման հրամայականը, ինչը ևս դրվել է ՄՔԴ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացն ավարտին հասցնելու հիմքում։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցերի»։

Мирзоян обсудил с председателем Международного уголовного суда, как имплементировать Римский статут
8 февраля в Гааге министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с председателем Международного уголовного суда Петром Хофманьским.
Председатель Хофманьский поздравил Армению с тем, что она стала членом Международного уголовного суда, и собеседники обменялись мнениями по вопросам, связанным с выполнением Римского статута – основополагающего документа Суда. Министр Мирзоян отметил, что Армения уже предприняла необходимые шаги в этом направлении.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения, столкнувшись с серьезными последствиями безнаказанности в регионе, прекрасно осознает необходимость объединения усилий для борьбы против нее и предотвращения преступлений против человечества, что также было заложено в основу доведения до конца процесса членства Армении в МУС.