ՀՀ ԱԳ նախարարը հանդիպել է ՄՔԴ մասնակից պետությունների վեհաժողովի նախագահի հետ
Փետրվարի 8-ին Հաագայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանի մասնակից պետությունների վեհաժողովի նախագահ Պայվի Կաուկորանտայի հետ։
Պայվի Կաուկորանտան շնորհավորել է Հայաստանին Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցության կապակցությամբ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել դատարանի հիմնադիր փաստաթղթի՝ Հռոմի Ստատուտի կիրարկման ուղղությամբ իրականացվող և անհրաժեշտ հետագա քայլերի շուրջ՝ կարևորելով վեհաժողովի հետ սերտ փոխգործակցությունը։
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՄՔԴ-ին անդամակցության հարցում ՀՀ առաջնահերթություններն ու ակնկալիքները, որոնք հնչեցվել էին նաև ՀՀ անդամակցությանը նվիրված պաշտոնական միջոցառման ժամանակ, և համահունչ են ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, անպատժելիության դեմ պայքարի համամարդկային սկզբունքներին։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, ով ներկայացրել է ՀՀ օրենսդրությունը Ստատուտի հետ ներդաշնակեցման ուղղությամբ նախաձեռնված քայլերի մանրամասները։

Глава МИД Армении встретился с председателем Ассамблеи государств-участников МУС
8 февраля в Гааге министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с председателем Ассамблеи государств-участников Международного уголовного суда Пайви Каукорантой.
Собеседники обменялись мнениями о дальнейших необходимых шагах, предпринимаемых в направлении применения Римского статута, основополагающего документа суда, подчеркнув важность тесного взаимодействия с Ассамблеей.
Министр Мирзоян подчеркнул приоритеты и ожидания Армении в отношении членства в МУС, которые были озвучены также на официальном мероприятии, посвященном членству Армении, и соответствуют общечеловеческим принципам демократии, верховенства закона и борьбы с безнаказанностью.
Во встрече также принял участие представитель Армении по международно-правовым вопросам Егише Киракосян, который представил подробности шагов, предпринятых в направлении гармонизации законодательства РА со Статутом.