Ադրբեջանի կողմից խաղաղության գործընթացը որոշակի խաբկանք է. Սեյրան Օհանյան (Տեսանյութ)
Հայաստանի համար արտաքին քաղաքականությունն այն ուղղություններից մեկն է, որը երաշխիք է ձևավորում մեր անվտանգության համար, ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
«Բացառապես Հայաստանի շահերց պետք է գնալ այդպիսի հանդիպումների, իսկ այսօրվա վիճակը, մանավանդ Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանությունը, այն կարևոր ու գործուն կետերի բացակայությունը, որ խաղաղության պայմանագրի մեջ բացակայում են ու Արցախի հարցի վերաբերյակ Ադրբեջանի վերաբերմունքը հետին պլան են գցում այսօրվա խաղաղության գործընթացն ու բերում այն եզրակացության, որ Ադրբեջանի կողմից խաղաղության գործընթացը որոշակի խաբկանք է»,- ասաց նա՝ անդրադառնալով Բրյուսելում եռակողմ հնարավոր հանդիպմանը։
Սեյրան Օհանյանը կարծում է, որ այդ հարթակներում Հայաստանը պետք է օգտագործի մեր շահերը, ոչ թե անընդհատ գտնվի պարտադրանքի ներքո ու գնա զիջումների։
«Հայաստանը պետք է մասնակցի այնպիսի հանդիպումների, որտեղ Հայաստանի շահն է առաջ տարվելու»,- նշեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը։

Сейран Оганян: Мирный процесс со стороны Азербайджана – это определенный обман
Для Армении внешняя политика является одним из направлений, составляющих гарантию нашей безопасности, заявил на брифинге НС руководитель фракции "Армения" Сейран Оганян.
"Необходимо идти на подобные встречи сключительно в интересах Армении, а сегодняшняя ситуация, особенно военная риторика Азербайджана, отсутствие важных и эффективных пунктов, которые отсутствуют в мирном договоре, и отношение Азербайджана к Арцахскому вопросу ставят сегодняшний мирный процесс на второй план и приводят к выводу, что мирный процесс со стороны Азербайджана является определенным обманом", - сказал он, сославшись на возможную трехстороннюю встречу в Брюсселе.
Сейран Оганян считает, что Армения должна использовать наши интересы на этих платформах, а не находиться постоянно под давлением и идти на уступки.
"Армения должна принимать участие в таких встречах, где будут продвигаться интересы Армении", - сказал руководитель фракции "Армения".