Փաշինյանը Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպանի հետ է հանդիպել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակային, հայտնում են կառավարությունից։
«Վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու առիթով և կարևորել Հայաստան-Ճապոնիա համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է տնտեսական կապերի հետևողական զարգացման ու այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Միաժամանակ, վարչապետը բարձր է գնահատել Ճապոնիայի հետ գործակցությունը ճգնաժամերի կառավարման ոլորտում:
Աոկի Յուտական նշել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը տարբեր ուղղություններով երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելու համար: Դեսպանն ընդգծել է, որ իր երկրի կառավարությունը հետաքրքրված է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծով:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը դեսպանին մաղթել է արդյունավետ աշխատանք՝ ի նպաստ երկու երկրների համագործակցության ամրապնդման»:

Пашинян встретился с новоназначенным послом Японии в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении Аоки Ютаку, об этом сообщили в правительстве.
"Премьер-министр поздравил посла с началом дипломатической миссии и подчеркнул важность армяно-японского сотрудничества во всех сферах. В частности, Никол Пашинян подчеркнул необходимость последовательного развития экономических отношений и последовательных шагов в этом направлении. Премьер-министр также высоко оценил сотрудничество с Японией в сфере антикризисного управления.
Аоки Ютака отметил, что приложит все усилия для содействия развитию двусторонних отношений в различных направлениях. Посол подчеркнул, что правительство его страны заинтересовано в представленном правительством Республики Армения проекте “Перекресток мира”.
Собеседники обменялись мнениями по представляющим взаимный интерес различным вопросам.
Премьер-министр Пашинян пожелал послу эффективной работы во благо укрепления сотрудничества между двумя странами".