Թեհրանում հաջորդ շաբաթ տեղի կունենա հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի նիստ
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային տոնի՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 45-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը։ Ինչպես տեղեկացրին փոխվարչապետի գրասենյակից՝ միջոցառման ընթացքում Մհեր Գրիգորյանը հանդես է եկել ուղերձով։
Նա շնորհավորել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 45-ամյակի կապակցությամբ՝ նշելով, որ Հայաստան-Իրան հարաբերություններն ունեն բազմադարյա պատմություն՝ հիմնված փոխադարձ վստահության, հարգանքի և անկեղծ բարեկամության վրա:
Փոխվարչապետը գոհունակությամբ արձանագրել է երկու երկրների միջև ակտիվ երկխոսությունը, ինչը նպաստում է Հայաստան-Իրան փոխգործակցության կայուն զարգացմանը:
«Մեր երկրների կառավարությունները դրսևորում են անհրաժեշտ քաղաքական կամք և գործադրում են բոլոր ջանքերը քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունները և միջպետական համագործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ: Ասվածի վառ ապացույցն է մեր երկկողմ հարաբերությունների հագեցած օրակարգը:
Ողջունում ենք իրանական ընկերությունների հետաքրքրվածությունն ու գործնական ներգրավվածությունը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող նախագծերը կյանքի կոչելու գործում: Չափազանց կարևորում ենք նաև Հայաստանի և Իրանի ղեկավարների, ինչպես նաև մեր գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների միջև հաստատված սերտ շփումներն ու կառուցողական համագործակցությունը»,-ասել է Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետը տեղեկացրել է, որ հաջորդ շաբաթ Իրանի նախագահի տեղակալ հարգարժան Դավուդ Մանզուրի և իր համանախագահությամբ Թեհրանում կկայանա հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը:
«Վստահ եմ, որ նիստի շրջանակներում հնարավորություն կունենանք քննարկել առանցքային մի շարք հարցեր, ամփոփել կատարված աշխատանքը, ինչպես նաև նախանշել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հեռանկարային նոր ծրագրեր:
Իրանը մեզ համար կարևոր գործընկեր է, որի հետ ունեցած բարեկամական և կառուցողական հարաբերությունները ոչ միայն բարիք են ստեղծում մեր ժողովուրդների համար, այլև լրջագույն գործոն են ողջ տարածաշրջանում կայունություն ու զարգացում ապահովելու համար: Այս համատեքստում կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ մեր կառավարությունը բարձր է գնահատում Իրանի բարձրագույն ղեկավարության հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության վերաբերյալ:
Օգտվելով առիթից՝ ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բարեկամ Իրանի ժողովրդին: Լիահույս եմ, որ պատմական հնարավորություն ունենք համատեղ ջանքեր գործադրել և պատրաստ ենք դրանք գործադրել՝ մեր բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացման ուղղությամբ՝ ի շահ հայ և իրանցի ժողովուրդների բարօրության և տարածաշրջանային խաղաղության»,-եզրափակել է Գրիգորյանը։

На следующей неделе в Тегеране состоится заседание армяно-иранской межправкомиссии
Вице-премьер-министр РА Мгер Григорян принял участие в мероприятии, организованном по случаю Национального дня Исламской Республики Иран — 45-летия победы Исламской революции. Как сообщили в аппарате вице-премьера, в ходе мероприятия Мгер Григорян выступил с посланием.
Он поздравил дружественный народ Исламской Республики Иран по случаю 45-летия победы Исламской революции, отметив, что армяно-иранские отношения имеют многовековую историю, основанную на взаимном доверии, уважении и искренней дружбе.
Вице-премьер с удовлетворением отметил активный диалог между двумя странами, который способствует стабильному развитию армяно-иранского сотрудничества.
«Правительства наших стран проявляют необходимую политическую волю и прилагают все усилия для расширения политических отношений на высоком уровне и межгосударственного сотрудничества. Насыщенная повестка наших двусторонних отношений — яркое тому подтверждение.
Приветствуем интерес и практическое участие иранских компаний в реализации стратегически важных для Армении проектов. Мы также придаем большое значение тесным контактам и конструктивному сотрудничеству, установившимся между руководителями Армении и Ирана, а также нашими исполнительными и законодательными органами власти», - сказал Григорян.
Вице-премьер сообщил, что на следующей неделе в Тегеране состоится очередное заседание армяно-иранской межправительственной совместной межправительственной комиссии под председательством вице-президента Ирана Давуда Манзура и его сопредседательством.
«Убежден, что в рамках заседания у нас будет возможность обсудить ряд ключевых вопросов, подвести итоги проделанной работы, а также наметить новые перспективные программы, представляющие взаимный интерес.
Иран является для нас важным партнером, дружественные и конструктивные отношения с которым не только развиваются во благо наших народов, но и являются серьезным фактором обеспечения стабильности и развития во всем регионе. В этом контексте считаю важным подчеркнуть, что наше правительство высоко ценит четкую позицию высшего руководства Ирана относительно территориальной целостности Республики Армения и неприкосновенности ее границ.
Пользуясь случаем, еще раз поздравляю дружественный народ Ирана. Я искренне надеюсь, что у нас есть историческая возможность предпринять совместные усилия, и мы готовы приложить их в направлении дальнейшего углубления наших дружественных отношений на благо благосостояния армянского и иранского народов и регионального мира», - заключил Мгер Григорян.