Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է չինական Նոր տարվա առիթով
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին՝ չինական Նոր տարվա առիթով:
Սի Ծինփինին ուղղված ուղերձում նշված է.
«Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմ շնորհավորանքներ ու բարեմաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի կապակցությամբ: Գարնան տոնը պատմության խորքից եկող, միևնույն ժամանակ արդիական, ամենասիրված ընտանեկան տոնն է Չինաստանում։ Թող այն առողջություն, նոր ձեռքբերումներ և ուրախություն բերի բոլոր ընտանիքներին։
Հայ-չինական ավանդական բարեկամական կապերն ունեն հարուստ պատմություն և առանձնանում են փոխադարձ վստահությամբ և մեծ հարգանքով: Հայաստանի կառավարությունը մեծ կարևորություն է տալիս հայ-չինական հարաբերություններին՝ դիտարկելով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ բազմաբնույթ, այդ թվում նաև՝ տարածաշրջանային նախաձեռնություններում փոխգործակցության զարգացումն իր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում հնարավորություն կստեղծվի էլ ավելի ընդլայնել և խորացնել նախորդ տարիների ընթացքում ձեռք բերված գործընկերային հարաբերությունները, այդ թվում նաև՝ բարձրաստիճան այցերի ակտիվացման միջոցով:
Կրկին շնորհավորելով այս գեղեցիկ տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և բարեկեցություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։
Լի Ցյանին ուղղված ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին չինական Նոր տարվա՝ Գարնան տոնի առթիվ։ Մաղթում եմ, որ այս գեղեցիկ տոնն իր մեջ ամփոփի բարեկամ չին ժողովրդի համազգային նպատակների և ձգտումների կյանքի կոչման նվիրական խորհուրդը։
Հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները, հիմնված լինելով ավանդական սերտ կապերի, փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա, կայուն զարգացել և ամրապնդվել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր: Հայաստանը պատրաստ է գործադրել բոլոր ջանքերը դրանք առավել խորացնելու համար։
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ գերազանցություն, բարօրության, խաղաղության և ներդաշնակության իմ անկեղծ բարեմաղթանքները»։

Никола Пашинян направил поздравительное послание по случаю китайского Нового года.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительные послания председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину и премьеру Госсовета Китайской Народной Республики Ли Цяну по случаю китайского Нового года.
В адресованном председателю КНР поздравительном послании говорится:
"От имени армянского народа и от себя лично направляю теплые поздравления и наилучшие пожелания Вам и дружественному народу Китая по случаю китайского Нового года – Праздника весны. Праздник весны – идущий из глубины истории и в то же время актуальный и самый популярный семейный праздник в Китае. Пусть он принесет всем семьям здоровье, новые достижения и радость.
Армяно-китайские традиционно дружественные связи имеют богатую историю и выделяются взаимным доверием и большим уважением. Правительство Армении придает большое значение армяно-китайским отношениям, считая развитие многопланового сотрудничества с Китайской Народной Республикой, в том числе в контексте региональных инициатив, одним из своих внешнеполитических приоритетов.
Надеюсь, что в ближайшем будущем появится возможность дальнейшего расширения и углубления налаженных в предыдущие годы партнерских отношений, в том числе посредством активизации визитов на высшем уровне.
Еще раз поздравляю с этим прекрасным праздником, желаю Вам крепкого здоровья и благополучия, а дружественному народу Китая – мира и процветания”.
В адресованном Ли Цяну послании говорится:
“От имени правительства Армении и от себя лично поздравляю Вас и дружественный народ Китая по случаю китайского Нового года – Праздника весны. Желаю, чтобы этот прекрасный праздник воплотил в себе заветный символ воплощения в жизнь общенациональных целей и чаяний дружественного китайского народа.
Основанные на традиционных тесных связях, взаимном уважении и доверии армяно-китайские дружественные отношения с момента установления дипломатических отношений неуклонно развивались и укреплялись. Армения готова приложить все усилия для их дальнейшего углубления.
Примите, пожалуйста, Ваше Превосходительство, мои искренние пожелания благополучия, мира и гармонии".