Մեկ շաբաթվա մեջ ինչ ասես` չգրվեց. սահմանագիծ հատածը է՛լ ԵՄ «շպիոն» է, է՛լ լեռնագնաց է, է՛լ զբոսաշրջիկ. Աբրահամյան
10/02/2024 10:21
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Ադրբեջանում մեկ շաբաթ է` ինչ խոսում են ՀՀ տարածքից դեպի ադրբեջանական վերահսկողության հատված անցած Չեխիայի քաղաքացու մասին:
Այս մեկ շաբաթվա մեջ ինչ ասես՝ չգրվեց, որ սահմանագիծ հատածը է´լ ԵՄ «շպիոն» է, է´լ լեռնագնաց է, է´լ զբոսաշրջիկ:
Երեկ էլ արդեն հայտնեցին, որ վերջինս ադրբեջանական վերահսկողության տարածք է ներթափանցել Քաշաթաղի ուղղությամբ` պարզ չէ՝ «Լաչինի միջա՞նցքը» նկատի ունեն, թե՞ շրջանի որևէ հատվածը, իսկ մինչ այդ, ըստ նույն տեղեկության, վերջինս եղել է Սիսիանում և «տեղանքում չկողմնորոշվելով» հայտնվել ադրբեջանցիների մոտ:
Ստեղծված իրավիճակի ամենազավեշտալի հանգամանքներից մեկն այն է, որ դեռ պարզ էլ չէ` նման բան եղե՞լ է, թե՞ ոչ:
Պարզ չէ, որովհետև ՀՀ համապատասխան կառույցները, որոնք պետք է ստուգեն ու պարզաբանեն` կա՞ նման բան, թե՞ ոչ կամ, առհասարակ, Չեխիայի նման քաղաքացի ՀՀ մուտք գործե՞լ է, թե՞ ոչ՝ լուռ են:
Սրա հետ կապված մանրամասները կարևոր են մի քանի տեսանկյունից:
Առաջինը՝ պետք է հասկանալ, որ եթե նման անցում է եղել, ապա սահմանագծի ո՞ր հատվածն է, որտեղից աննկատ մարդ է անցել ու դա չի ֆիքսվել:
Երկրորդ՝ նույնականացնել տվյալ անձին` հասկանալու վերջինիս քայլի իրական դրդապատճառները:
Երրորդ՝ եթե դա կեղծ տեղեկություն է, ապա փորձել հասկանալ ադրբեջանական կողմի` նման քայլի գնալու պատճառները, որովհետև դրանից այլ գործողություններ կարող են բխել»:

Абрамян: Чего только не писали за неделю: пересекший границу, то ли «шпион» ЕС, то ли альпинист, то ли турист
10/02/2024 10:53
Депутат НС Армении Тигран Абрамян пишет: «В Азербайджане уже неделю говорят о гражданине Чехии, перебравшемся с территории Армении на часть, контролируемую Азербайджаном.
Чего только не писали за эту неделю, что человек, пересекший линию границы, является то ли «шпионом ЕС», то ли альпинистом, то ли туристом.
Вчера уже сообщалось, что последний проник на территорию подконтролируемую Азербайджаном в направлении Кашатаха - неясно, имеется в виду "Лачинский коридор" или какую-то часть региона, а до этого, по той же информации, последний находился в Сисиане и «не определился в этом районе» и оказался у азербайджанцев.
Одним из самых нелепых обстоятельств создавшейся ситуации является то, что до сих пор неясно, произошло такое или нет.
Непонятно, потому что молчат соответствующие структуры Республики Армения, которые должны проверять и уточнять, есть такое или нет или вообще, въезжал ли такой гражданин Чехии в Республику Армения или нет.
Детали, связанные с этим вопросом, важны с нескольких точек зрения.
Во-первых, необходимо понять, что если такое пересечение имело место, то какую часть линии границы пересек незамеченный человек и это не было зафиксировано?
Во-вторых, идентифицировать данного человека, чтобы понять истинные мотивы его пересечения.
В-третьих, если это ложная информация, то постараться понять причины такого шага азербайджанской стороны, ведь за ним могут последовать и другие действия».