Նրանք զրոյացրին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և նախորդ բոլոր կառավարությունների ջանքերը․ Չի կարելի թույլ տալ, որ այժմ էլ վերացնեն ազգային ներուժը․ Արտակ Զաքարյան
10/02/2024 18:18
«Յուրաքանչյուր ազգ-պետություն, նույնիսկ իր ամենաթույլ և անբարենպաստ իրավիճակում` ունի վերականգնման ու զարգացման ՆԵՐՈւԺ (պոտենցիալ):
2018-23 թթ-ին Նիկոլը և «քպ»-ն մսխեցին ու ոչնչացրեցին հայության` 1988թ-ից սկիզբ առած բոլոր ձեռքբերումները: Հանուն իրենց դավադիր իշխանության պահպանման և հանուն օտար տերերի շահերի` նրանք զրոյացրեցին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և նախորդ բոլոր կառավարությունների ջանքերը:
Հայոց պատմությունը մեկ անգամ չէ, որ ապացուցել է հայ ժողովրդի կենսունակությունը, անելանելի և կործանարար իրավիճակներից փյունիկի պես վերածնվելու նրա կարողությունը: Դա խոսում է այն ահռելի ներուժի (պոտենցիալի) մասին, որն անթեղված է հայության ինքնության և գենի կենսունակության մեջ: Այն սպունգի պես ներքաշել է հոգևոր-մշակութային կյանքի, ազգային ավանդույթների, ընտանիքի, ազգային սովորույթների, ինստիտուցիոնալ հիշողության, ինքնատիպության, լեզվամտածողության, ազգային իդեալների և դրանց համար պայքարելու կարողությունների ողջ համակարգը:
Հարկ է նշել, որ շատ մեկնաբաններ հայ ժողովրդին իրավամբ դասում են առաքելություն և մրցունակություն ունեցող ազգերի շարքին: Հետևաբար զարմանալի չէ, որ կան ազգեր կամ ուժային կենտրոններ, որոնք ամեն կերպ փորձել և փորձելու են դուրս թողնել մեզ կենսունակ և ստեղծարար ազգերի համաշխարհային մրացակցությունից: Վերջին դարերին դա փորձել են անել թուրքական գործոնի ձեռքերով, սակայն նույնիսկ այդպես չի հաջողվել: Փոխարենը` հայկական համակարգաստեղծ գենը իրեն վերականգնել էր նաև իր արցախյան ճյուղի դոնորության ու դոմինանտության միջոցով:
Իրավացի են բոլոր նրանք, ովքեր ստեղծված իրավիճակում Նիկոլին և իր խամաճիկներրին համարում են թիվ մեկ սպառնալիք: Ես կարծում եմ` այլևս լիարժեք ապացուցելի են այն վարկածները, որ այս անգամ հայ ժողովրդի մրցունակության և կենսունակության ողջ ներուժը ոչնչացնելու միսիան տված է հենց գործող կառավարիչներին:
Սահմանադրական պետականաստեղծ մակարդակից մինչև մսուր-մանկապարտեզի աշխարհընկալման առաջին քայլերը` խնդիր ունեն քամել ու քայքայել ազգային պետություն, ազգ-բանակ, ազգային ինքնություն, ավանդութային և հոգևոր-մշակութային համակարգեր, ազգային դպրոց, կազմակերպված Սփյուռք և այլ կարևոր հենասյուները:
Կարծում եք` պատահակա՞ն են երեք նախագահները սրանց բնորոշել որպես ազգակործան պատուհաս, մանկուրտ, կապիտուլյանտ կառավարիչներ:
Արցախի կորստից ու ՀՀ դիրքերի թուլացումից հետո, գոնե հիմա չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի քպ-ն այժմ էլ վերացնի ազգային ՆԵՐՈւԺԸ (պոտենցիալը)»:

Артак Закарян: Они свели на нет усилия Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и всех предыдущих правительств: нельзя допустить, чтобы теперь они уничтожили национальный потенциал
Бывший заместитель министра обороны, член исполнительного органа РПА Артак Закарян написал:
«Каждая нация, государство, даже в самом слабом и неблагоприятном положении, имеет ПОТЕНЦИАЛ для восстановления и развития.
В 2018-23 годах Никол и «ГД» растратили и уничтожили все достижения армян с 1988 года. Ради сохранения своей предательской власти и интересов иностранных собственников они свели на нет усилия Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и всех предыдущих правительств.
История Армении не раз доказывала жизнестойкость армянского народа, его способность восставать, как феникс, из безвыходных и разрушительных ситуаций. Это говорит об огромном потенциале, который кроется в идентичности армян и жизнеспособности гена. Она впитала, как губка, всю систему духовно-культурной жизни, национальные традиции, семью, национальные обычаи, институциональную память, самобытность, языковое мышление, национальные идеалы и умение бороться за них.
Следует отметить, что многие комментаторы справедливо относят армянский народ к миссионерским и конкурентоспособным народам. Поэтому неудивительно, что существуют страны или центры силы, которые пытались и будут пытаться исключить нас из глобальной конкуренции ярких и творческих наций. В последние столетия это пытались сделать руками турецкого фактора, но и это не удалось. Вместо этого армянский ген, создающий систему, восстановился благодаря донорству и доминированию его арцахской ветви.
Правы все те, кто считает Никола и его марионеток угрозой номер один в сложившейся ситуации. Думаю, что гипотезы о том, что на этот раз на нынешних правителей возложена миссия уничтожения всего потенциала конкурентоспособности и жизнеспособности армянского народа, вполне доказуемы.
Первые шаги мировоззрения от конституционно-государствообразующего уровня до яслей-детсадов нацелены на размывание и разрушение национального государства, национальной армии, национальной идентичности, традиционных и духовно-культурных систем, национальной школы, организованной диаспоры и других важных опор.
Считаете ли вы совпадением, что три президента охарактеризовали их как разрушающее нацию бедствие, трусливых, капитулирующих правителей?
После потери Арцаха и ослабления позиций Рспублики Армения, по крайней мере сейчас, нельзя допустить, чтобы «ГД» теперь  уничтожила национальный ПОТЕНЦИАЛ».