ՀՀԿ-ն  պատրաստ է զգալի մաս կազմել նոր շարժման, իսկ համապատասխան կոնսենսուսի դեպքում՝ նաև առաջնորդել պայքարը․ Արմեն Աշոտյան
10/02/2024 18:30
ՀՀԿ-ն պատրաստ է զգալի մաս կազմել նոր շարժման, իսկ համապատասխան կոնսենսուսի դեպքում՝ նաև առաջնորդել պայքարը․ Արմեն Աշոտյան
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից պատասխանել է Հայրենիքի ապագայի մասին քաղաքացիների՝ իրեն ուղղված հարցերին (աղբյուր՝ Aravot.am)։
Գարիկ Նալչաջյանը հարցրել է. «Ես կարծում եմ՝ առաջիկայում հնարավոր չէ դուրս չգալ փողոց: ՀՀԿ-ն կառաջնորդի՞ պայքարը»:
Արմեն Աշոտյանը պատասխանել է․«Ակնհայտ է, որ զայրույթը և բողոքի էներգիան ոչ միայն չեն կորել, այլևս շարունակաբար կուտակվում են հասարակության բոլոր ծալքերում: Վերջին սոցիոլոգիական հարցումները վկայում են, որ Փաշինյանի վարկանիշը գահավիժում է: Մնում է վիժեցնել նրա իշխանությունը: Այստեղ առաջանում է երեք հարց. ե՞րբ,  ինչպե՞ս և ո՞վ պիտի դա անի:
«Երբ» հարցին անդրադառնալիս՝ պետք է ազնվորեն խոստովանել, որ դեռ երեկ պետք էր իշխանազրկել Նիկոլին, և մենք բաց ենք թողել դա անելու մի քանի հնարավորություն: Բողոքի նոր ալիքը, որն անխուսափելի է, պետք է ոչ թե պարզապես պարպի դժգոհության էներգիան, այլ հանգեցնի գլոբալ նպատակին: Ուստի ինքս, ունենալով անհամբերություն այդ հարցով, միաժմանակ առաջարկում եմ ազնվորեն ասել. մենք պատրա՞ստ ենք հենց հիմա դա անելու: Ես բանտախցում դա դժվար եմ զգում: Եթե հասարակության պուլսը արդեն հենց այդպիսի է, ուրեմն եկեք սկսենք և հաջողությամբ ավարտենք այդ առաքելությունը:
«Ինչպես» հարցը ոչ այնքան տեխնիկական է, որքան սկզբունքային: Գնալ մինչև վերջ: Սա իմ պատասխանն է այդ հարցին: Եթե 2018-ին խաբված և միամիտ ժողովուրդը  «մերժում էր» Սերժին, ապա հիմա սթափված և պատվախնդիր ժողովուրդը պետք է ոչ թե մերժի, այլ շպրտի Նիկոլին:
«Ով» հարցը ունի երկու փոխլրացնող պատասխան. առաջինը՝ հայ ժողովուրդը, երկրորդը՝ առաջնորդություն և պատասխանատվություն ստանձնած կորիզը, որը բաղկացած պետք է լինի առողջ քաղաքական, հասարակական, ազգային ուժերից: Այո, ՀՀԿ-ն ունեցել է իր լուրջ դերակատարությունը մինչ այսօր նախաձեռնած շարժումներում և լիովին պատրաստ է զգալի մաս կազմել նոր շարժման: Իսկ համապատասխան կոնսենսուսի դեպքում՝ նաև առաջնորդել այդ պայքարը»:

Армен Ашотян: РПА готова стать значимой частью нового движения и возглавить борьбу в случае достижения подходящего консенсуса
11/02/2024 00:18
Вице-президент РПА Армен Ашотян из УИУ "Нубарашен" ответил на вопросы граждан о будущем Родины (источник: Aravot.am).
Гарик Налчаджян спросил: «Я думаю, что в ближайшее время невозможно не выйти на улицу. Возглавит ли РПА борьбу?»
Армен Ашотян ответил: «Очевидно, что гнев и энергия протеста не только не исчезли, но и непрерывно накапливаются во всех слоях общества. Последние социологические опросы показывают, что рейтинг Пашиняна падает. Осталось прервать его власть. Здесь возникают три вопроса: когда, как и кто это сделает?
Что касается вопроса «когда», то надо честно признать, что Никола нужно было отстранить от власти еще вчера, и мы упустили несколько возможностей сделать это. Новая волна протеста, которая неизбежна, должна не только направить энергию недовольства, но и привести к глобальной цели. Поэтому, испытывая нетерпение в этом вопросе, предлагаю сказать откровенно, готовы ли мы сделать это прямо сейчас? Мне трудно это понять, находясь в тюремной камере. Если пульс общества уже такой, то давайте начнём и успешно выполним эту миссию.
Вопрос «как» не столько технический, сколько принципиальный. Пойти до конца. Это мой ответ на этот вопрос. Если в 2018 году обманутый и наивный народ «отверг» Сержа, то теперь отрезвевший и честолюбивый народ должен не отвергать, а выбросить Никола.
Вопрос «Кто?» имеет два взаимодополняющих ответа: первый – армянский народ, второй – ядро, взявшее на себя лидерство и ответственность, которое должно состоять из здоровых политических, социальных и национальных сил. Да, РПА сыграла серьезную роль в инициированных до сих пор движениях и полностью готова стать значимой частью нового движения. И в случае соответствующего консенсуса также возглавить эту борьбу».