Փաշինյանը կարող է հանձնել նաև Վարդենիսն ու ասել՝ «նոր իրականություն» է ստեղծվել, հետո էլ կոչ անել հաշվի նստել այդ իրականության հետ․ Վազգեն Մանուկյան
12/02/2024 19:11
Երբ ասում են, որ տարածաշրջանում իրավիճակը փոխվել է, պետք է հասկանալ, որ դրա մեղավորը 99 տոկոսով Նիկոլ Փաշինյանն է, News.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ առաջին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը։
«Նա այժմ էլ կարող է նոր իրականություն ստեղծել՝ հանձնել Վարդենիսն ու ասել, որ «նոր իրականություն է ստեղծվել», հետո կոչ անել հաշվի նստել այս իրականության հետ։ Իշխանությունները ցանկանում են նսեմացնել մեր ժողովրդի արժանապատվությունը։ Այն մեղքերը, որոնք ինքն է գործել, ուզում է բարդել ժողովրդի վրա։ Կարծում եմ, որ անհնար է մարդկանց երկար պահել այս վիճակում»,- ընդգծել է նա։
Ըստ Վազգեն Մանուկյանի՝ Սահմանադրություն կամ այլ բան փոխելու փոխարեն ավելի հեշտ է փոխել Փաշինյանին. «Գրեթե բոլոր պետություններն անկախություն ձեռք բերելիս Անկախության հռչակագիր են ընդունում, որտեղ շարադրում են իրենց նպատակները: Հետագայում բոլոր Սահմանադրությունները հիմնվում են այդ հռչակագրի վրա»,- ընդգծել է Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, ԱՄՆ Անկախության հռչակագրում մեղադրանքներ կան Մեծ Բրիտանիայի հասցեին, սակայն դա չի խանգարում նրանց՝ բարեկամական հարաբերություններ ունենալ։
«1991 թվականին Հայաստանն ընդունեց նոր հռչակագիր, իսկ Վրաստանն ու Ադրբեջանը՝ 1918 թվականի հռչակագիրը, և ըստ դրա՝ այդ սահմանները չեն համընկնում այս երկրների ներկայիս սահմանների հետ»,- նշել է նախկին վարչապետը։
Նա անհեթեթ է անվանել Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու մտադրությունը՝ Հռչակագրին հղումները բացառելու նպատակով։
«Փաշինյանն, ըստ էության, կոչ է անում  ազատվել  Հռչակագրից, քանի որ դրա պատճառով մեզ կարող են «ծեծել»։ Երբ նա ասում է սա, դա պարզապես ծիծաղելի է թվում, այդ թվում՝ արտաքին լսարանի համար: Բայց եթե իշխանությունները կեղծիքներով ու ճնշումներով հասնեն Սահմանադրության փոփոխության ընդունմանը, ապա բարոյական հարված կհասցվի ողջ հայ ժողովրդին։ Ինչ վերաբերում է պատմական արդարության գաղափարին, որը կա Հռչակագրում, ապա դա կապված է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ»,- եզրափակել է Վազգեն Մանուկյանը։

Вазген Манукян: Пашинян может и Варденис сдать, а потом сказать, что «создалась новая реальность», нам придется считаться с этой реальностью
12/02/2024 19:52
Когда говорят о том, что ситуация в регионе изменилась, то нужно понимать, что на 99% в этом виноват Никол Пашинян. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am заявил первый премьер-министр Армении Вазген Манукян.
«Он и сейчас может создать новую реальность: сдать Варденис и сказать, что «создалась новая реальность», а потом призвать считаться с этой реальностью. Власти хотят принизить достоинство нашего народа. Те грехи, которые он совершил, хочет свалить на народ. Думаю, что долго держать народ в таком состоянии невозможно», – подчеркнул он.
По его оценке, вместо того, чтобы менять Конституцию или что-то еще, легче сменить Пашиняна. «Практически все государства при обретении независимости принимают Декларацию независимости, где зафиксированы цели. В дальнейшем все Конституции основываются на этой Декларации», – подчеркнул Манукян.
По его словам, если посмотреть на Декларацию независимости США, то там есть обвинения в адрес Великобритании, но это не мешает им иметь дружественные отношения.
«Армения в 1991 году приняла новую Декларацию, а Грузия и Азербайджан – Декларацию 1918 года, и по ней те границы и близко не совпадают с нынешними границами этих стран», – отметил экс-премьер.
Он назвал нелепостью намерения сменить Конституцию Армении ради исключения оттуда отсылки к Декларации.
«Пашинян, по сути, призывает «освободиться» от Декларации, так как из-за нее нас могут побить. Когда это говорит он, это выглядит просто смешно, в том числе для внешней аудитории. Но если власти путем фальсификации и давления добьются принятия смены Конституции, то нравственный удар будет нанесен уже всему армянскому народу. Что касается  идеи об исторической справедливости, которая есть в Декларации, то она связана с признанием Геноцида армян», – заключил Манукян.