Ժողովուրդը բացել է ճանապարհը, սպասում ենք մարզպետին. Վարդենիսի քաղաքապետ
Վարդենիսցիները, ովքեր առավոտից բողոքի ակցիա էին անում ու փակել էին ճանապարհը, դադարեցրել են ակցիան, այս մասին Aysor.am-ին ասաց Վարդենիսի քաղաքապետ Ահարոն Խաչատրյանը։
«Ժողովուրդը փակել էր ճանապարհը, հիմա բացել են, սպասում ենք մեր մարզպետը գա, խոսենք բոլոր հարցերի մասին, լսենք պատասխանները։ Մեր ժողովուրդը համեստ, ակուրատնի ժողովուրդ է, իրենց հարցերը կտան, մարզպետը կպատասխանի, կվերջացնենք»,- նշեց Խաչատրյանը։
Նա վստահեցրեց, որ այս պահին Վարդենիսում փակ ճանապարհ չկա։
Նշենք, որ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս և Ճամբարակ համայնքների անձնագրային ծառայությունները փակվելու են, հենց այս պատճառով էլ վարդենիսցիները բողոքի ակցիա էին դուրս եկել։
Նախատեսվում է Գեղարքունիքի մարզի բոլոր անձնագրային ծառայությունները միացնել Մարտունի համայնքի անձնագրային ծառայությանը։ Փոփոխությունների արդյունքում ծառայության անվանումը կլինի Միգրացիայի և քաղաքացիական ծառայության Մարտունու բաժին։
Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից պարզաբանել էին, որ միգրացիայի ոլորտում նախաձեռնվել են խորքային բարեփոխումներ։
«Երբ Մեղրիի դատարանն էր օպտիմալացվում, քաղաքական շահարկումների տեղիք էր տալիս, հիմա էլ մեր որոշ գործընկերներ նույնն անում են Վարդենիսի հետ կապված։ Հիմա ես ուզում եմ այս քարտեզը բոլորը տեսնեն։ Վայք, Արարատ, Նոր Հաճըն, այսինքն` մենք ունենք Սյունիքի մարզում, Վայոց Ձորի մարզում, Գեղարքունիքի մարզում, գործնականում բոլոր տեղերում ունենք օպտիմալացում, Երևան քաղաքում էլ, և ես ինչպես արդարադատության նախարարությունում դատարանի դեպքում ասացի, չի կարելի այդ շահարկումների հետևանքով մեր բարեփոխումների գործընթացները կանգնեցնել»,- թեմային անդրադառնալով՝ հայտարարել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Мэр Вардениса: Народ открыл дорогу, ждем губернатора
Жители Вардениса, которые с утра начали акцию протеста и перекрыли дорогу, прекратили акцию. Об этом Aysor.am сообщил мэр Вардениса Агарон Хачатрян.
"Народ перекрыл дорогу, теперь ее открыли, мы ждем, когда придет наш губернатор, поговорим обо всех волнующих нас вопросах, послушаем ответы. Наш народ - скромный и чистный, они зададут свои вопросы, губернатор ответит, мы закроем это дело", - отметил Хачатрян.
Он заверил, что на данный момент в Варденисе закрытой дороги нет.
Отметим, что паспортные службы общин Варденис и Чамбарак Гегаркуникской области собираются закрыть, поэтому жители Вардениса вышли на акцию протеста.
Планируется подключить все паспортные службы Гегаркуникской области к паспортной службе общины Мартуни. В результате предстоящих изменений название службы будет «Мартунинская служба миграции и гражданства».
В Службе миграции и гражданства поясняли, что в сфере миграции начались глубокие реформы.
«Когда оптимизировали Мегринский суд, это давало повод для политических спекуляций, а сейчас некоторые наши коллеги делают то же самое в случае с Варденисом. Теперь я хочу, чтобы все увидели эту карту: Вайк, Арарат, Нор-Ачин, то есть у нас есть Сюникская область, Вайоц Дзорская область, Гегаркуникская область, у нас оптимизация практически во всех местах, в том числе и в городе Ереване, и как я сказал в случае суда в Министерстве юстиции, из-за этих спекуляций наши процессы реформ не могут быть остановлены», - заявлял премьер-министр Никол Пашинян, касаясь этой темы.