Հուսով եմ՝ այսքան խոսելու համար իմ վրա նոր մահափորձ չեն կատարի. Չախոյանը ԱԺ-ում հայտարարեց՝ Երևանում կոռուպցիան մեծ չափերի է հասնում (Տեսանյութ)
12/02/2024 15:16
Երևանում կոռուպցիան տարածված է և անհասկանալի մեծ չափերի է հասնում. ԱԺ-ում «Երևանը և կոռուպցիան» խորագրով քննարկմանը հայտարարեց հասարակական ակտիվ գործունեություն իրականացնող Արթուր Չախոյանը։
Նա հայտարարեց, որ արձանագրվել է իր՝ կոռուպցիոն պայքարի առաջին հաղթանակը՝ Երևանի քաղաքապետարանն ընդունել է, որ ինքը ճիշտ է․ Մալաթիա Սեբաստիա վարչական շրջանում նստարանների տեղադրման մասով անհամապատասխանություններ կան։
«Արձանագրեմ, որ ինձ պատասխանատվության էր ուզում ենթարկել վարչական շրջանի ղեկավարը»,-ասաց նա։
Չախոյանը Երևանում կոռուպցիոն բնույթի փաստեր ներկայացրեց, որոնք, ըստ նրա, թերի կամ խախտումով են կատարվել, որոնք քաղաքապետարանն ընդունել է և վճարել։
Ըստ նրա՝ նաև տեխհսկողությունները պատշաճ չեն կատարվում։ «Մեկ լուցկու չոփ հնարավոր չէ տեղափոխել առանց Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան պատասխանատուների իմացության»,-ասաց նա։
Չախոյանը նշեց, որ Երևանի շինբարեկագման վարչության արդեն նախկին պետ Խորեն Գրիգորյանի ունեցվածքն ուսումնասիրելիս՝ ինքը անհայտ ծագում ունեցող միջոցներից գույք է հայտնաբերել։ «Պտղնիում ճոխ առանձնատուն է սարքել, անհասկանալի է՝ ինչ միջոցներով, Արաբկիրում ճոխություններ է թույլ տվել։ Բա էտ մարդն այդ փաստաթղթերը ստորագրում է, ոչ ոքի մոտ կասկած չի՞ առաջանում, որ այդքան գույք է ձեռք բերել, որտեղի՞ց։ Հույս ունեմ, որ այսքան խոսելու համար իմ վրա նոր մահափորձ չեն կատարի»,-ասաց նա։

Надеюсь, они не совершат еще одно покушение на мою жизнь из-за того, что я так много говорю: Чахоян заявил в НС, что в Ереване коррупция достигает огромных размеров (Видео)
12/02/2024 15:35
Коррупция в Ереване широко распространена и достигает огромных размеров. Об этом в ходе дискуссии на тему "Ереван и коррупция" в Национальном Собрании заявил активист Артур Чахоян.
Он заявил, что зафиксирована его первая победа в борьбе с коррупцией, мэрия Еревана признала его правоту. Имеются несоответствия по части размещения скамеек в административном районе Малатия-Себастия.
"Отмечу, что глава административного района собирался привлечь меня к ответственности", - сказал он.
Чахоян представил факты, связанные с коррупцией в Ереване, которые, по его словам, были совершены не полностью или с нарушениями, которые муниципалитет принял и оплатил.
По его словам, технические проверки также не проводятся должным образом. "Без ведома соответствующих должностных лиц мэрии Еревана невозможно перенести ни одну спичку", - сказал он.
Чахоян отметил, что при изучении имущества бывшего начальника управления строительства и благоустройства мэрии Еревана  Хорена Григоряна он обнаружил имущество неизвестного происхождения. «Он построил роскошный особняк в Птгни, непонятно на какие средства, позволил роскошь в Арабкире. Когда человек подписывает эти документы, ни у кого не возникает сомнений, как он приобрел столько имущества, откуда? Надеюсь, что за то, что я так много говорю, на мою жизнь не совершат еще одно покушение", - сказал он.