Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում, կդիտարկվեն ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարները
12/02/2024 12:58
Փետրվարի 12-13-ը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում՝ մասնակցելու ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստին։
ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը հանդիպումներ կունենա նաև Բելգիայի ԱԳ նախարարի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստը կկայանա փետրվարի 13-ին՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի մասնակցությամբ։
Հանդիպման օրակարգը ներառում է հարցերի լայն շրջանակ։ Կքննարկվեն ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ընթացքը, այդ թվում՝ ՀՀ-ում իրականացված բարեփոխումների և դրանց արդյունքների մասով։ Կդիտարկվեն նաև տարբեր ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարները՝ հաշվի առնելով ներկայիս առաջնահերթություններն ու առկա մարտահրավերները։ Քննարկվելու են նաև անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում և տարածաշրջանային հարցեր։

Арарат Мирзоян посетит Брюссель с рабочим визитом, будут рассмотрены перспективы углубления партнерства Армения-ЕС
12/02/2024 16:01
12-13 февраля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян будет находиться с рабочим визитом в Брюсселе для участия в V заседании Совета партнерства РА-ЕС.Глава МИД Армении также проведет встречи с министром иностранных дел Бельгии и другими высокопоставленными чиновниками.
13 февраля состоится 5-ое заседание Совета партнерства Армения-ЕС с участием министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и вице-президента Европейской комиссии, Верховного представителя ЕС в Европейском Союзе Жозепа Борреля.
В повестку дня заседания включен широкий круг вопросов. Будет обсужден процесс реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, в том числе осуществляемые в Республике Армения реформы и их результаты. Будут также рассмотрены перспективы углубления партнерства РА-ЕС в различных сферах с учетом текущих приоритетов и существующих задач. Также будет обсуждена ситуация с безопасностью на Южном Кавказе и региональные вопросы.
По итогам встречи Арарат Мирзоян и Жозеп Боррель проведут совместную пресс-конференцию, которая будет транслироваться в прямом эфире в 17:00 по ереванскому времени.