Ալեն Սիմոնյանի եղբոր կնոջ՝ Անի Գևորգյանի և Լիլի Մկրյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվել է
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 12-ին սեփական նախաձեռնությամբ փոխել է Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով անցնող մեղադրյալներ՝ առևտրային կազմակերպության աշխատակիցներ Ա.Գ.-ի և Լ.Մ.-ի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը:
Հաշվի առնելով, որ վերոնշյալ մեղադրյալները ցուցմունքներ են տվել քրեական վարույթի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների վերաբերյալ, նրանց մասնակցությամբ կատարվել են առերեսումներ, որպիսի պայմաններում վարույթի տվյալ փուլում էականորեն նվազել է մեղադրյալներ Ա.Գ.-ի և Լ.Մ.-ի կողմից ոչ իրավաչափ վարքագիծ դրսևորելու, ապացուցման գործընթացին ապօրինի միջամտելու հավանականությունը՝ դատախազը վարույթն իրականացնող մարմնին հանձնարարել է մեղադրյալներ Ա.Գ.-ի և Լ.Մ.-ի նկատմամբ կիրառել համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ գրավ, բացակայելու արգելք և երաշխավորություն:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականի հունվարի 31-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), իսկ առևտրային կազմակերպության ղեկավարի և աշխատակիցների նկատմամբ՝ նույն արարքին հանցակցելու (Քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետ):

Изменен запретительный судебный приказ в отношении супруги брата Алена Симоняна Ани Геворкян и Лили Мкрян
12 февраля 2024 года прокурор по собственной инициативе изменил меру пресечения, примененную к сотрудникам коммерческой организации А.Г. и Л.М., обвиняемым в уголовном производстве, расследуемом Следственным комитетом.
Учитывая, что указанные обвиняемые дали показания относительно обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного судопроизводства, очные ставки были проведены с их участием, следовательно, в этих условиях на данной стадии судопроизводства существенно снизилась возможность обвиняемых А.Г. и Л.М. проявить противоправное поведение, незаконно воспрепятствовать процессу доказывания, прокурор поручил органу, ведущему производство, применить к обвиняемым А.Г. и Л.М. комбинированные альтернативные меры пресечения: залог, подписка о невыезде и поручительство.
Напомним, что 31 января 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении должностных лиц Министерства экономики Республики Армения по пункту 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление должностным лицом властными или служебными полномочиями или обусловленное ими влияние или превышение полномочий), а в отношении руководителя и сотрудников коммерческой организации - за соучастие в том же деянии (пункт 4 части 2 статьи 46-441 Уголовного кодекса).
Арест, примененный в качестве меры пресечения в отношении руководителя коммерческой организации, не изменился.