Ադրբեջանական վանդալիզմ՝ Ստեփանակերտում
Հայկական պատմամշակութային ժառանգության յուրացման և ոչնչացման ադրբեջանական պետական քաղաքականությունը բռնազավթված Արցախում շարունակում է երկրաչափական պրոգրեսիայով աճել: Այս մասին հայտնում է Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն Հովիկ Ավանեսովը։
««Ադրբեջանական «REAL TV» ալիքն իր յութուբյան հարթակում փետրվարի 4-ին հրապարակեց տեսանյութ օկուպացված Ստեփանակերտից: Տեսանյութի նախնական ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Հեքիմյան թաղամասում գտնվող Սուրբ Հակոբ եկեղեցու խաչը հանված է, բացակայում է նաև բակում գտնվող խաչքարը: Հետագայում այլ տեղեկատվության պարագայում հանդես կգանք հավելյալ հրապարկմամբ:
Եկեղեցու հիմքերը դրվել են 2005 թվականի սեպտեմբերին, իսկ կառուցման աշխատանքները տևել են շուրջ 1,5 տարի՝ մինչև 2007 թ.-ի մայիսի 6:
Փետրվարի 6-ին ֆեյսբուքյան օգտատեր Մխիթար Կարապետյանը հայտնել է, որ ֆեյսբուքյան օգտատեր Ռաֆիկ Մեխտիևն իր էջում բռնազավթված Ստեփանակերտից հրապարակել է հերթական տեսանյութը, որում բացակայում էր Ադմիրալ Իսակովի կիսանդրին: Մ.Կարապետյանը հավելեց, որ այդ մասին նաև հրապարակվել է տելեգրամյան ալիքում: Համապատասխան մշտադիտարկումներից պարզեցինք, որ նշված տեսանյութը Ռաֆիկ Մեխտիևը հրապարակել է հունվարի 30-ին: Այդ տեսանյութում ակնհայտ երևում է, որ Ստեփանակերտի Ադմիրալ Իսակովի փողոցում տեղադրված հերոսի կիսանդրին ևս դարձավ Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության զոհ:
Ադմիրալ Իսակովի կիսանդրին տեղադրվել է նրա անունը կրող փողոցում՝ 2018 թվականին: Կիսանդրու հեղինակը քանդակագործ Ալբերտ Հարությունյանն է:
Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հերթական վանդալիզմի մասին ահազանգեց Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության հանրային խորհրդի ՀԿ նախագահ Սերգեյ Շահվերդյանը՝ ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակելով ադրբեջանցիների կողմից քանդված Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանի լուսանկարները։
Փետրվարի 9-ին «Արարատ» տելեգրամյան ալիքը հրապարակեց բռնազավթված Հադրութում տեղի ունեցած հերթական սրբապղծության լուսանկար: Արցախի Հադրութի՝ պատմական Դիզակի տարածքում օկուպանտի ողմից պղծվել է Հադրութի Սբ․ Հարություն եկեղեցու բակում գտնվող վանականներից մեկի տապանաքարը:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում է Արցախի պատմամշակութային ժառանգությունը»:

Очередной акт азербайджанского вандализм в Степанакерте
Государственная политика Азербайджана по присвоению и уничтожению армянского историко-культурного наследия в оккупированном Арцахе разрастается в геометрической прогрессии. Об этом говорится в сообщении омбудсмена культуры «Айк», бывшего руководителя Центра кавказоведения Университета «Месроп Маштоц» Степанакерта Овика Аванесова, зафиксировавшего очередные случаи вандализма в оккупированном Азербайджаном Степанакерте.
«Азербайджанский канал «Реал ТВ» 4 февраля опубликовал на своей платформе YouTube видео из оккупированного Степанакерта. Предварительные исследования видеозаписи показывают, что крест церкви Сурб Акоп, расположенной в районе Экимян в столице Республики Арцах Степанакерте, снят, также отсутствует хачкар во дворе. Церковь основана в 2005 7, строительство завершено в 2007 г.
6 февраля пользователь Facebook Мхитар Карапетян сообщил, что пользователь Facebook Рафик Мехтиев опубликовал на своей странице очередное видео из оккупированного Степанакерта, в котором отсутствует бюст адмирала Исакова. Карапетян добавил, что об этом также было опубликовано в Telegram-канале. Мониторинг показал, что видео было опубликовано 30 января. На этом видео видно, что бюст Героя, установленный на улице Адмирала Исакова в Степанакерте, также стал жертвой культурного геноцида, осуществляемого Азербайджаном на государственном уровне. Бюст адмирала Исакова был установлен на улице, носящей его имя, в 2018 году. Автор бюста Альберт Арутюнян.
Председатель общественной организации общественного совета по защите культурного наследия Арцаха Сергей Шахвердян предупредил об очередном вандализме в Степанакерте, опубликовав на своей странице в Facebook фотографии памятника Александру Мясникяну, разрушенного азербайджанцами.
9 февраля телеграм-канал «Арарат» опубликовал фотографию очередного святотатства, совершенного в оккупированном Гадруте. Во дворе Гадрутской церкви Св. Арутюн осквернена надгробие монаха.
Все это еще раз доказывает, что Азербайджан на государственном уровне уничтожает историко-культурное наследие Арцаха», - говорится в сообщении.