Մոսկվան և Թեհրանը երկյուղով են նայում ՀՀ-ում ստեղծված իրավիճակից օգտվելու և տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու Արևմուտքի փորձերին. Իրանում ՌԴ դեսպան
Իրանը միշտ կարևոր դերակատար է եղել Հարավային Կովկասում և պատրաստակամ է փոխգործակցել Ռուսաստանի հետ այս տարածաշրջանում: Այդ մասին РИА Новости-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Իրանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսեյ Դեդովը:
«Այս տարածաշրջանում բոլոր հակասությունները, բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ քաղաքական-դիվանագիտական ջանքերով և հենց տարածաշրջանի երկրների կողմից՝ առանց արտաքին ուժերի միջամտության, որոնց ջանքերը, որպես կանոն, ինչպես տեսնում ենք գործնականում, հանգեցնում են միայն ավելի մեծ լարվածության»,- նշել է դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ ինչպես Մոսկվան, այնպես էլ Թեհրանը «երկյուղով են նայում Հայաստանում ստեղծված իրավիճակից օգտվելու և տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու Արևմուտքի փորձերին»: Դեսպանն ընդգծել է «3+3» տարածաշրջանային հարթակի կարևորությունը բոլոր ոլորտներում համագործակցության տեսանկյունից:
«Եվ իհարկե, «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքը շատ հեռանկարային նախագիծ է։ Որքան հայտնի է, նրա նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերում նաև Պարսից ծոցի շատ պետություններ։ Իսկ 2023 թվականի մայիսին միջկառավարական համաձայնագիր ստորագրվեց Ռեշտ-Աստարա երկաթուղու վերջին բացակայող հատվածի ավարտի մասին։ Մեկ այլ նախագիծ, որի շուրջ բանակցություններ են ընթանում, Ռուսաստան-Անդրկովկաս-Իրան էներգակամրջի ստեղծումն է, որը ենթադրում է էլեկտրաէներգիայի փոխանակում և տեղափոխում Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի միջև գերծանրաբեռնվածության շրջանում»,- ասել է Դեդովը:

Посол России в Иране: В Тегеране и Москве с опасением смотрят на попытки западных стран воспользоваться ситуацией в Армении и накалить обстановку в регионе
13/02/2024 14:28
Иран всегда был важным игроком в Закавказье. Об этом в интервью РИА Новости заявил чрезвычайный и полномочный посол России в Иране Алексей Дедов.
«Все конфликты в этом регионе должны решаться мирными политико-дипломатическими усилиями и самими странами региона без вмешательства внешних сил, чьи усилия, как правило, как мы видим из практики, приводят только к еще большей напряженности",- отметил дипломат.
По его словам, в Тегеране так же, как и в Москве, с опасением смотрят на попытки западных стран воспользоваться ситуацией в Армении с тем, чтобы еще более накалить обстановку не только в стране, но и во всем регионе Кавказа. "Мы взаимодействуем в рамках консультативно-региональной платформы "3+3" для Южного Кавказа. Речь идет о трех странах – Азербайджане, Армении и Грузии – и трех (их – ред.) соседях – России, Турции и Иране. А конкретно там идет речь о практических проектах сотрудничества – экономика, энергетика, торговля, транспорт, информационно-коммуникационные технологии, природные ресурсы, гуманитарная сфера, образование, культура, туризм",- заявил посол.
«Ну и конечно, международный транспортный коридор "Север-Юг" – это очень перспективный проект. Насколько известно, к нему проявляют интерес в том числе и многие государства Персидского залива. А в мае 2023 года было подписано межправительственное соглашение о достройке последнего недостающего участка железной дороги Решт-Астара. Еще один проект, по которому идут переговоры, — это создание энергомоста Россия-Закавказье-Иран, который подразумевает обмен и транспортировку электроэнергии между Россией, Арменией, Азербайджаном и Ираном в период пиковых нагрузок",- отметил Дедов.