Ես՝ որպես հայ, որպես հոգևորական, չեմ կարող ընդունել այն ամենն, ինչ այսօր կատարվում է մեր երկրում. Տեր Ասողիկ աբեղա Կարապետյան (Տեսանյութ)
13/02/2024 17:54
«Եկեղեցին՝ որպես ազգային ինստիտուտ, բոլոր ուժերին համախմբող կառույց, պարտավորություն ունի հնչեցնելու ճշմարտության, արդարության ձայնը և բոլորին հրավիրելու մի սեղանի շուրջ, որպեսզի յուրաքանչյուր քաղաքական միավոր, ուժ հասկանա, որ այս իրավիճակում երեխայական մոտեցումները կարող են հանգեցնել պետության կործանման։ Շատ խնդիրներ են կուտակվել մեր ազգային, հասարակական, պետական կյանքում, և դրանք սպառնում են մեր ազգային ինքնությանը, ազգային արժանապատվությանը։ Յուրաքանչյուր գիտակից հայ ունի գիտակցում, որ պետք է ձեռնամուխ լինի դրանց լուծմանը։ Քաղաքական բոլոր գործիչները, պետական նախկին գործիչները պետք է համախմբվեն պետականության գաղափարի շուրջ և միջոցներ գործադրեն իրավիճակը փոխելու համար։
Այս հրավերն առաջին հերթին օրվա իշխանությանն է վերաբերում. նրանք լավ պետք է գիտակցեն, որ այսօր կան, վաղը չեն լինելու, բայց յուրաքանչյուր իշխանություն պարտավորություն ունի հզորացնելու պետությունը, հայրենիքը, մինչդեռ այն, ինչ այսօր է կատարվում, չի ծառայում հզորացմանը։
Այն, ինչ կատարվում է կրթության ոլորտում, հասարակական կյանքում, ամենևին չի խոսում հզորացման մասին, թուլամորթության, անպատասխանատվության մասին է վկայում»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արխիվի և Թանգարանների տնօրեն Հոգեշնորհ Տեր Ասողիկ աբեղա Կարապետյանը։
«Եկեղեցին միշտ ձգտել է նրան, որ հզոր հայրենիք, պետություն ունենանք, քանի որ շատ լավ է զգացել, տեսել, թե օտար իշխանությունների ժամանակներում ինչպիսի ծանր կորուստներ ենք ունեցել մեր ազգային կյանքում։ Ցավալի է տեսնել, թե ինչպես են սեփական ազգից ելած իշխանավորները օտարի պես վարվում մեր ազգային ինստիտուտի հանդեպ, ցավալի է տեսնել, որ չեն գիտակցում կամ չեն ուզում գիտակցել, որ այդպիսով գործում են ազգային արժեհամակարգի դեմ։
Ես՝ որպես հայ մարդ, հայ քրիստոնյա, հայ հոգևորական, չեմ կարող ընդունել այն ամենն, ինչ այսօր կատարվում է մեր երկրում, բայց դա չի նշանակում, թե պատրաստ չեմ դիմացինին լսել, հասկանալ, օգնել՝ պահելու, պահպանելու, զարգացնելու այն ամենն, ինչ ձեռք ենք բերել դարերի ընթացքում»։

Иерей Асогик Карапетян: Как армянин, как священнослужитель, я не могу принять все, что происходит сегодня в нашей стране (Видео)
«Церковь, как национальный институт, структура, объединяющая все силы, обязана озвучить голос истины и справедливости и пригласить всех за стол, чтобы каждая политическая единица, сила поняли, что детские подходы в этой ситуации могут привести к разрушению государства. В нашей национальной, общественной и государственной жизни накопилось множество проблем, которые угрожают нашей национальной идентичности и национальному достоинству.
В нашей национальной, общественной и государственной жизни накопилось множество проблем, которые угрожают нашей национальной идентичности и национальному достоинству. Каждый сознательный армянин осознает, что именно он должен приступить к их решению. Все политические деятели, бывшие государственные деятели должны объединиться вокруг идеи государственности и предпринять меры по изменению ситуации.
Прежде всего, это приглашение относится к нынешним властям: они должны хорошо сознавать, что сегодня они есть, завтра их не будет, но всякая власть обязана укреплять государство, Родину, а то, что происходит сегодня, не служит ее укреплению.
То, что происходит в сфере образования, в общественной жизни, вовсе не говорит об укреплении государства, это свидетельство слабости и безответственности»,- об этом в программе "Есть вопросы" сообщил директор музея и архивов Первопрестольного Святого Эчмиадзина иерей Асогик Карапетян.
Церковь всегда стремилась к тому, чтобы у нас была мощная Родина, государство, потому что она очень хорошо себя чувствовала и видела, какие тяжелые потери мы понесли в нашей национальной жизни под чужой властью. Печально видеть, как правители своей нации ведут себя как чужие по отношению к нашему национальному институту, печально видеть, что они не осознают или не хотят осознавать, что действуют таким образом против национальной системы ценностей.
«Я, как армянин, армянин-христианин, армянский священнослужитель, не могу принять все, что происходит сегодня в нашей стране, но это не значит, что я не готов слушать, понимать, помогать кому-то другому сохранять, беречь и развивать все, что мы приобрели за столетия».