Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցածը չի նպաստում խաղաղության պայմանագրի ստորագրման պահի մոտեցմանը. Պեսկով
13/02/2024 13:49
Ռուսաստանը հույս ունի, որ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը կշարունակվի, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Լրագրողները Պեսկովին հարցրել են՝ արդյո՞ք այսօր առավոտյան տեղի ունեցած սահմանային հակամարտությունը վտանգում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։
«Նման միջադեպերը առնվազն չեն նպաստում այս գործընթացի առաջխաղացմանը, բանակցային գործընթացին կամ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը մոտենալուն։ Բայց մենք հույս ունենք, որ այդ գործընթացը կշարունակվի»,- ասել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան Ներքին Հանդի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի արձակած կրակի հետևանքով հայկական զինված ուժերի չորս զինծառայող է զոհվել։ Եվս մեկը վիրավորվել է։

Происшествия на границе Армении и Азербайджана не способствуют приближению момента подписания мирного договора – Песков
13/02/2024 13:38
Россия надеется, что процесс подписания мирного договора между Ереваном и Баку получит свое продолжение, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Журналисты спросили Пескова, ставит ли произошедший сегодня утром приграничный конфликт под угрозу подписание мирного договора.
«Подобные происшествия как минимум не способствуют продвижению этого процесса, переговорного процесса, приближению момента подписания мирного договора. Но мы надеемся, что этот процесс получит свое продолжение», - сказал Песков.
Напомним, что в результате открытого со стороны ВС Азербайджана огня в направлении Неркин Ханд сегодня утром четверо военнослужащих ВС Армении погибли. Еще один получил ранение.